Znaczki pocztowe, które stworzyli uczniowie

Jeden z trzech znaczków, które weszły do obiegu. Autorką obrazka na znaczku jest Anna Pietroń ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Rawie Mazowieckiej (źródło: Poczta Polska, UM Rawa Mazowiecka)

Do obiegu trafiły znaczki pocztowe, na których znalazły się prace uczniów nagrodzonych w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Świat oczami młodych”.

Na poczcie znajdziemy znaczki z rysunkami Anny Pietroń ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Rawie Mazowieckiej, Klaudii Peterko z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku i Roberta Kołdrasa z Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza” w Krakowie. To zdobywcy głównych nagród w trzech kategoriach wiekowych.

Praca Roberta Kołdrasa
Praca Klaudii Peterko

 

 

 

 

 

<

p style=”text-align: left;”>W sumie na konkurs, zorganizowany z inicjatywy Poczty Polskiej oraz Fundacji Banku Ochrony Środowiska, wpłynęło 800 prac. Oprócz trzech nagród przyznano 10 wyróżnień. Jak piszą organizatorzy, znaczek pocztowy to nie tylko obrazek naklejany na kopertę, nie tylko potwierdzenie opłaty za przesłanie listu. To dzieło sztuki. Potrzeba wielu lat, aby dojść do takiej wprawy, żeby móc projektować znaczki. Wielu profesjonalnych grafików marzy, aby owoce ich twórczości znalazły się na znaczkach pocztowych. Konkurs „Świat oczami młodych” to jedyna w swoim rodzaju możliwość samodzielnego zaprojektowania znaczka przez młodzież.

Hasłem konkursu był „wolontariat”, dlatego że – jak wyjaśniają organizatorzy – zadaniem szkoły jest rozwijanie w uczniach postaw obywatelskich i społecznych, w tym angażowanie się w wolontariat Chodzi o zaciekawienie otaczającym światem, przyglądanie się mu tak, aby dostrzegać problemy wokół, które można choć trochę zmniejszyć dzięki dobrowolnej pracy „na rzecz”. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Infrastruktury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Nagrodzone i wyróżnione prace można zobaczyć TUTAJ.

(r), źródło: strona konkursu, Poczta Polska, UM Rawa Mazowiecka

Leave a Reply