Zimowe inspiracje. Spotkanie nauczycieli z pasją

0
238
Fot. LJ

W Instytucie Studiów Podyplomowych w Tychach 25 lutego br. odbyły się „Zimowe inspiracje”. To cykl bezpłatnych spotkań (była już letnia i jesienna edycja) nauczycieli, studentów kierunków pedagogicznych i rodziców – pasjonatów kreatywnej edukacji. Organizuje je działająca przy ISP Fundacja Za Horyzont.

Tym razem uczestnicy spotkania odbyli warsztat wykonywania filcowych broszek pod okiem Marzeny Czempiel-Białas, nauczycielki, logopedy, pasjonatki rękodzieła we wszystkich formach. Inspiracją do działań artystycznych był także warsztat teatru cienia prowadzony przez Izabelę Dyrdę. Każdy otrzymał zaświadczenie o ukończonych zajęciach.

Przy zimowej kawie (z kardamonem i imbirem) można było wymienić się książkami pedagogicznymi i psychologicznymi, a także literaturą klasyczną i tą dla dzieci.

Uczestnicy obejrzeli czeski dokument pt. „Normalny autystyczny film” w reżyserii Miroslava Janka. Opowiada on o pięciorgu młodych ludziach dotkniętych zespołem Aspergera. Lukáš ma charakterystyczne poczucie humoru, lubi kino i pisze scenariusze. Denis to wirtuoz fortepianu, który jest w stanie zagrać najtrudniejsze klasyczne utwory. Majda kocha rap, za pomocą którego wyrzuca z siebie uczucia, które żywi do samej siebie, rodziców i świata. Z kolei Marjamka doskonale zna angielski i potrafi opowiadać w tym języku długie historie, a jej młodszy brat Ahmed jest niezwykle przyjacielski. Film, kręcony przez dwa lata, to intymny portret inności. Udowadniający, że autyzm i zespół Aspergera to nie choroby, ale odmienne sposoby postrzegania świata.

(LJ)

Leave a Reply