[ZDJĘCIA] Eskulapiada Tyska 2022. Pokazali jak ratować zdrowie i życie

Fot. Damian Jamiński

Transport rannego na noszach, układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej – to tylko niektóre zadania, które wykonywali uczestnicy pierwszej edycji Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia – Eskulapiada Tyska 2022. Zawody odbyły się w czwartek 7 kwietnia w Zespole Szkół im. Orląt Lwowskich w Tychach z okazji przypadającego tego dnia Światowego Dnia Zdrowia.

Rywalizowało około 80 uczniów klas 7 i 8 ze szkół podstawowych w Tychach: SP nr 1, SP nr 3, SP nr 7, SP nr 8, SP nr 14, SP nr 18, SP nr 22, SP nr 36 i Zespołu Szkół Muzycznych.
Eskulapiada rozpoczęła się od rozwiązywania testu wiedzy z zakresu o udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Potem trzeba było wykazać się już umiejętnościami praktycznymi. Członkowie poszczególnych drużyn uczestniczyli w teście sprawnościowym, wykonywali resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie, układali jednego z członków drużyny w pozycji bezpiecznej (ustalonej bocznej), transportowali poszkodowanego (manekin) na noszach.

Młodzi adepci udzielania pierwszej pomocy podeszli do powierzonych im zdań z dużym zaangażowaniem i wolą współpracy. Niektóre szkoły wystawiły po kilka trójosobowych drużyn.

Najwięcej, bo aż 9 ekip przybyło ze Szkoły Podstawowa nr 36. Uczniowie byli po opieką Joanny Bugli, nauczycielki chemia i edukacji dla bezpieczeństwa oraz Elżbiety Daniel (doradztwo zawodowe). – Mieliśmy sporo chętnych do udziału w Eskulapiadzie Tyskiej. Większość naszych uczniów po raz pierwszy wzięło udział w takich zawodach. Przed imprezą szlifowaliśmy wiedzę i trenowaliśmy umiejętności w szkole – mówi Joanna Bugla.

  • Niesienie pierwszej pomocy i ratowanie ludzkiego życia to wartości najważniejsze oraz szczególnie istotny element edukacji młodzieży. Kierując się tym przesłaniem, Zespół Szkół im. Orląt Lwowskich w Tychach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, prowadzi sekcję pierwszej pomocy. Promując potrzebę niesienia pierwszej pomocy przedmedycznej zaprosiliśmy uczniów klas 7-8 szkół podstawowych do udziału w Eskulapiadzie Tyskiej – mówi Bożena Uszok-Jarek, dyrektor Zespół Szkół im. Orląt Lwowskich.

Zawody wygrała drużyna numer 3 ze Szkoły Podstawowej nr 36 w Tychach w składzie Mateusz Bochyński, Maciej Zellner i Denys Babenko.

Drugie miejsce zajęła drużyna numer 2 ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Tychach w składzie: Oliwier Bilczyński, Radosław Matysiak i Szymon Staszczak.

Trzecie miejsce przypadło drużynie numer 4 z SP nr 36 w Tychach (Wiktor Tańczyk, Feliks Swierz i Miłosz Tota).

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia – Eskulapiada Tyska 2022 odbyła się pod patronatem prezydenta Tychów i prezesa Zakładu Doskonalenie Zawodowego w Katowicach.

Zawody odbyły się we współpracy z Komendą Miejską Policji, Wojskowa Komendą Uzupełnień i Centrum Powiadamiania Ratunkowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach i Maltańskiej Służby Medycznej.

(JJ)
Fot. Damiam Jamiński

Leave a Reply