Zbiórka na książki dla dzieci uciekinierów z Ukrainy

IMG_20220306_091856

Fundacja Powszechnego Czytania prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup książek od wydawców z Ukrainy, aby rozdać je ukraińskim uchodźcom, przebywającym w Polsce. Celem akcji Razem dla Ukrainy jest umożliwienie tym rodzinom czytania, a także pomoc wydawnictwu na Ukrainie.

W obliczu trwającej na Ukrainie wojny Polacy pospieszyli z pomocą naszym sąsiadom. Wsparcie organizowane jest na wielu płaszczyznach począwszy od zapewnienia bezpieczeństwa, opieki medycznej czy pożywienia po umożliwienie czytania w ich ojczystym języku, czym zajmuje się Fundacja Powszechnego Czytania organizując zbiórkę funduszy na zakup książek dla ukraińskich
rodzin.

Wspólne czytanie uspakaja, buduje więzi, daje poczucie bliskości, pozwala oderwać się na chwilę od rzeczywistości. To wszystko chcielibyśmy dać niewinnym dzieciom; chcemy dać im szanse na budowanie lepszej przyszłości – czytamy w opisie zbiórki.

Jak podaje Fundacja Powszechnego Czytania w Polsce przebywa około 650 000 ukraińskich
dzieci. Dzieci, które przeżyły traumę związaną z wybuchem wojny w ich kraju, które zmuszone były uciekać, pozostawiając swoje domy, szkoły i wszystko to, co było im znane i w końcu, które znalazły się w nowej rzeczywistości, wśród nowych ludzi, posługujących się innym, nowym językiem. Bardzo ważne jest teraz zapewnienie im wsparcia oraz podjęcie próby odbudowania w nich poczucia bezpieczeństwa.

Jak twierdzi prezeska fundacji, Maria Deskur zebranie funduszy nie jest jednak łatwe.
– Niewiele osób rozumie, jak ważne jest, aby te dzieci miały chwilę spokojnego dzielenia się
książkami z mamami (bez tatusiów…), jak to jest ważne dla psychologicznej stabilności tych dzieci – wyznaje Maria Deskur.

Ponadto czytanie przynosi wiele korzyści w sferach dotyczących m.in. zdrowia czy edukacji. Wpływa na kształtowanie przedsiębiorczości przyszłych pokoleń i budowanie kapitału społecznego, a także zmniejsza nierówności społeczne, rozwijając demokracje. Nie pozwólmy by ukraińskie dzieci były pozbawione także tego. Straciły już tak wiele…

Aby każde dziecko mogło otrzymać książkę, potrzeba ok. 270 tys. euro. Akcja jednocześnie stanowi pomoc dla wydawnictwa na Ukrainie. – Fundamentalne dla przyszłości ukraińskiej demokracji jest przetrwanie ukraińskiego przemysłu księgarskiego – przekonuje prezeska Fundacji Powszechnego Czytania.

Wpłat można dokonywać na: https://zrzutka.pl/razemdlaukrainy/s/chwilawytchnienia

Wioleta Piróg

Leave a Reply