Zainspirowani twórczością patrona

Inspirowana twórczością Stanisława Wyspiańskiego praca Natalii Woźniak; źródło: powiat tomaszowski/strona szkoły

W sobotę, 28 listopada, przypadała 113. rocznica śmierci Stanisława Wyspiańskiego, patrona Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim. Z powodu pandemii nie mogło się odbyć organizowane co roku Święto Patrona. Młodzież i nauczyciele na stronie szkoły stworzyli jednak wystawę prac inspirowanych twórczością Wyspiańskiego, przygotowali prezentację na temat artysty i przypomnieli wywiad z jego wnuczką Dorotą Wyspiańską-Zapędowską, czyli córką „śpiącego Stasia” ze słynnego obrazu.

W skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim („Wyspiańskiego”) wchodzą Liceum Sztuk Plastycznych i Technikum nr 5.

Uczniowie oraz nauczyciele rysunku i malarstwa, z okazji Święta Patrona, stworzyli na stronie szkoły wystawę prac inspirowanych twórczością Stanisława Wyspiańskiego.

„Głównym motywem inspiracji stał się portret, który niejednokrotnie okazał się swoistą membraną współczesnych niepokojów młodych ludzi. Poza tym widzimy odniesienia do przestrzennych pejzaży oraz zielników Wyspiańskiego, które posłużyły później artyście do projektów polichromii i witraży” – objaśniają autorzy wystawy. Prace powstały w pracowni Anny Kunki-Kawełczyk, Piotra Wachowskiego i Jarosława Szewczyka.

Wystawę można obejrzeć TUTAJ. Poza tym można zapoznać się z przygotowaną prezentacją pt. „Wyspiański o sobie samym”. Przypomniany został także wywiad z wnuczką patrona szkoły – Dorotą Wyspiańską-Zapędowską, córką „śpiącego Stasia” ze słynnego obrazu. Rozmowa została przeprowadzona 28 listopada 2014 r. przez uczennicę Liceum Plastycznego Kingę Zagajewską. Wywiadu można posłuchać TUTAJ.

Wnuczka artysty opowiada, jak bardzo wzruszyła się, gdy po raz pierwszy zobaczyła, że młodzież z „Wyspiańskiego” tak pięknie inspiruje się pracami jej dziadka. Wyznała, że mocno pokochała szkołę i zadeklarowała, że będzie do niej przyjeżdżać, gdy tylko zostanie zaproszona. Przypomniała anegdoty o Stasiu Wyspiańskim, który był rozrabiaką w dzieciństwie. Powiedziała też, że talent artystyczny w rodzinie odziedziczył jej ojciec, który tworzył prace rzeźbione np. w kości bydlęcej.

O tym, jak ciekawie obchodzone jest co roku Święto Patrona w Zespole Szkół, można przekonać się, przeglądając relacje z tych uroczystości zamieszczone na stronie szkoły. Gdyby nie pandemia, społeczność „Wyspiańskiego” obchodziłaby święto połączone z uroczystością ślubowania uczniów klas pierwszych. W tym roku uroczystość ta musiała zostać przeniesiona na późniejszy termin.

(r), źródło: ZSP w Tomaszowie Mazowieckim, powiat tomaszowski

Leave a Reply