Za oknem, za progiem

Foldery, które powstały w efekcie projektu „Za oknem, za progiem – moje 5 km", fot. UMiG w Niepołomicach

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach (woj. małopolskie) zrealizowała projekt „Za oknem, za progiem – moje 5 km”.

Uczniowie stali się fotografami, badaczami, przyrodnikami, historykami w swojej miejscowości.

„Czas epidemii nie sprzyja swobodnym wędrówkom i spotkaniom, ograniczenia, zdalne nauczanie, mają twarde zasady – ale i w takiej rzeczywistości szukamy alternatyw […]” – czytamy na stronie Urzędu Miasta i Gminy w Niepołomicach.

Mimo tej trudnej sytuacji udało się zachęcić młodzież do zrealizowania ciekawego projektu. Jak relacjonuje jego koordynatorka Małgorzata Juszczyk, pomysł zakładał, że każdy uczeń może zostać współtwórcą folderu z opisami i zdjęciami ciekawych historycznie, przyrodniczo czy kulturowo miejsc, budynków lub postaci. Jedyny warunek: zawężenie opisywanego terenu lub obiektu do 5 km od miejsca, w którym się mieszka.

Po dwóch miesiącach powstał folder, w którym młodzi ludzie zapraszają czytelnika do poznawania ponad 20 miejsc i postaci, opisanych słowem lub obrazem. Odkrywane są rodzinne archiwa i historie, inaczej można spojrzeć na znane ulice, domy czy budynki, zakątki miejscowości i brzegi Wisły.

Wyróżniono cztery najlepsze prace (w kategorii klas 1-3 oraz 4-8 i szkół ponadpodstawowych), nagrody uzyskali również pozostali uczestnicy projektu.

„Najcenniejsze dla nas jest to, że szukaliście i jesteście ciekawi historii własnych rodzin, rejonu oraz pokazujecie je innym. To motywacja, aby projekt kontynuować – bo warto” – przekonuje koordynatorka projektu.

Niektóre z prac można obejrzeć na fanpage’u szkoły. Wydrukowano 1000 folderów.

Projekt „Za oknem, za progiem – moje 5 km” został dofinansowany ze środków gminy Niepołomice, a patronat honorowy na nim objął Burmistrz Miasta i Gminy w Niepołomicach Roman Ptak.

(r), źródło UMiG w Niepołomicach

Leave a Reply