Robota Dasha mogą programować nawet najmłodsi

We wrześniu 2018 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Katowicach odbył się cykl dodatkowych zajęć z informatyki dla dzieci. Poznawanie tajników przedmiotu ułatwiały uczniom łamigłówki z postaciami ze znanych im gier i zabaw. Rozwiązanie łamigłówek polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków.

Zestawy łamigłówek i kursów są obecnie bardzo bogate i zróżnicowane, dzięki propozycjom wielu partnerów, takich jak Microsoft czy Disney. Są one interesującym wprowadzeniem do programowania i mogą służyć do dalszego rozwijania umiejętności informatycznych. Dzieci poznają szerokie spektrum zastosowania informatyki.
Podczas zajęć uczniowie poznali również robota Dasha, dzięki któremu mogą uczyć się logicznego myślenia, kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów oraz pracy w grupie, czyli kluczowych obecnie kompetencji w rozwoju dziecka. Do robota Dasha dostosowane są różne aplikacje, m.in.:

Wonder

dzięki tej aplikacji robotyka sprawia tyle przyjemności, co malowanie palcami. Wizualny, obrazowy język programowania stworzony dla dzieci umożliwia małym użytkownikom budowę szczegółowych zachowań Dasha.

Blockly

aplikacja wprowadza zaawansowane pojęcia programowania w formie przystępnych zadań i zagadek. Dzieci zgłębiają pojęcia zmiennej, zdarzenia, warunku i wielu innych. Dash staje się tancerzem, podróżnikiem, artystą i żartownisiem, napędzanym przez kod dziecka.

Path

z tą aplikacją dzieci poznają podstawy robotyki i programowania, zanim nauczą się czytać! Rysując trasę na swoim tablecie czy smartfonie, dzieci wysyłają Dasha w podróże po domu za pomocą kodu.

Xylo

z pomocą tej aplikacji dzieci mogą zaprogramować Dasha do odegrania ulubionych piosenek lub tworzyć własną muzykę.

Informatyka może być wielką przygodą

Źródło: www.makewonder. pl/dash.html, www.hourofcode. com/pl/learn
dr Agnieszka , konsultant ds. matematyki, wykładowca Instytutu Studiów Podyplomowych w Tychach

Leave a Reply