Wystawa pomocy dydaktycznych: robot i pozytywka

0
177
Robot Photon; fot. LJ

W Instytucie Studiów Podyplomowych w Tychach 1 lutego br. odbyła się po raz kolejny wystawa pomocy dydaktycznych. Była również okazja do skorzystania z bezpłatnych badań logopedycznych i słuchu.

Tym razem swoją ofertę przedstawiły dwie firmy – Moje Bambino z Łodzi oraz Grupa Wydawnicza Harmonia z Gdańska. Prezentowane pomoce na co dzień są wykorzystywane m.in. przez pedagogów, psychologów, logopedów, surdopedagogów, oligofrenopedagogów, terapeutów integracji sensorycznej i terapeutów kształcenia specjalnego w pracowniach pedagogiczno-psychologicznych, żłobkach, przedszkolach, szkołach podstawowych i ośrodkach rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych.

Bardzo zróżnicowana była prezentacja firmy Moje Bambino. Ciekawość budził robot edukacyjny Photon, którego uczniowie mogą programować za pomocą aplikacji mobilnej. Różne poziomy zadań i scenariusze powodują, że interaktywna zabawka może być wykorzystywana do pracy z przedszkolakami, ale i z młodzieżą. Zaprezentowano również innowacyjne gry planszowe do nauki programowania. Rozwijają one intuicję algorytmiczną oraz analityczne i logiczne myślenie.

Zwiedzający mogli zapoznać się z ofertą interaktywnych mat edukacyjnych, pomocy dla uczniów z problemami z percepcją wzrokową, słuchową, z trudnościami w pisaniu. Pokazano zabawki przydatne w terapii integracji sensorycznej. Ciekawym rozwiązaniem był też Musicon, działający podobnie jak katarynka lub pozytywka. Dzięki prostym
mechanizmom dzieci mogą inicjować odtwarzanie muzyki lub ją komponować. Musicon jest zgodny z zasadami nauczania  m.in. w metodach Montessori czy pedagogice waldorfskiej. Wspomaga naukę myślenia projektowego i rozwój małej motoryki.

Na wystawie można było zapoznać się z bogatą ofertą Grupy Wydawniczej Harmonia,
która ma 25-letnie doświadczenie na rynku książek edukacyjnych. Firma specjalizuje się w wydawaniu publikacji z takich dziedzin, jak: nauczanie przedszkolne i wczesnoszkolne; pedagogika i terapia pedagogiczna; wspomaganie rozwoju dziecka zarówno pełnosprawnego, jak i niepełnosprawnego; logopedia; dysleksja czy autyzm. Ich autorami są najczęściej znani polscy praktycy z prof. Martą Bogdanowicz na czele (psycholog kliniczny dziecięcy, założycielka Polskiego Towarzystwa Dysleksji).

W czasie wystawy można było skorzystać nieodpłatnie z badania słuchu dla dzieci i dorosłych oraz z badań logopedycznych.

(J)

Leave a Reply