Wymiana doświadczeń pełną parą. Erasmus w SP nr 18 w Tychach

Uczestnicy projektu zwiedzili m.in. kopalnię "Luiza"; fot. SP nr 18 TYchy

Na lotnisku Ślązaczki w regionalnych strojach powitały chlebem i solą uczniów oraz nauczycieli z Hiszpanii, Rumunii, Belgii i Wielkiej Brytanii. Przybyli oni do Tychów, do Szkoły Podstawowej nr 18 w ramach wymiany uczniów w programie Erasmus. Goście i gospodarze realizowali w dniach 27.09-1.10 br. projekt „Steam with STEAM – Pełną parą w nauki ścisłe oraz sztukę”.

Społeczność SP nr 18 w Tychach czekała na to międzynarodowe spotkanie prawie półtora roku. Oczywiście przez pandemię. Goście uczestniczyli w lekcjach w SP nr 18. Zdobyli wiedzę na temat metod kształcenia w polskiej szkole. Ćwiczyli język, ponieważ zajęcia prowadzone były w języku angielskim. Budowali poduszkowce z płyt CD i balonów. Gra terenowa w pobliskim parku była sprawdzianem współdziałania i umiejętności pracy z aplikacją.

Fot. SP nr 18 Tychy

Po lekcjach goście zwiedzali Tychy. Dobrze bawili się nad Jeziorem Paprocańskim. Wiele emocji wzbudziła wycieczka do kopalni „Luiza”, gdzie mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda górnicza szychta. Strudzeni i umorusani pyłem węglowym uczestnicy projektu „wymoczyli” się Wodnym Parku Tychy. Grupa z Hiszpanii próbowała nawet swych sił w surfingu.

Fot. SP nr 18 Tychy

Uczestnicy projektu zwiedzili też Kraków. Odwiedzili Wawel i smoka wawelskiego. Spacerowali bogatą w zabytki ulicą Grodzką. Byli na rynku, w Sukiennicach i kościele mariackim. Słuchali hejnału. Spróbowali tradycyjnych, krakowskich precli.
Na zakończenie odbył się międzynarodowy bal przebierańców.

Koordynatorem programu Erasmus z ramienia SP nr 18 w Tychach jest nauczycielka matematyki Marta Kaczmarczyk (https://www.facebook.com/groups/SP18TychyErasmus/).

Bożena Saczek

Leave a Reply