Wiedza o polskich odkrywcach szczepionek

Rozdawanie ulotek tematycznych; źródło: UM w Radomsku / PSP nr 7 w Radomsku

Od września do grudnia w Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 w Radomsku (woj. łódzkie) był realizowany projekt „Zaszczepmy się wiedzą o polskich odkrywcach szczepionek” w ramach I edycji ogólnopolskiego programu „Dzieci Kapitana Nemo”. Głównym celem było poszerzenie wiedzy o Rudolfie Weiglu, Hilarym Koprowskim i Ludwiku Hirszfeldzie.

Uczniowie przygotowali m.in. wystawę i ulotki tematyczne dla mieszkańców.
Z powodu obostrzeń związanych z pandemią większość zadań odbyła się w formie online.

Uczniowie na platformie Teams wzięli udział w wykładzie Urszuli Glensk z Uniwersytetu Wrocławskiego, która jest autorką książki „Hirszfeldowie. Zrozumieć krew”.
Poznali więc historię małżeństwa Hirszfeldów. Ludwik Hirszfeld (1884-1954) był wybitnym immunologiem, twórcą podstaw nauki o grupach krwi. W okresie I wojny światowej razem z żoną Hanną zwalczał epidemię duru plamistego w Serbii. Opisał również pałeczkę duru rzekomego C.

Młodzież dowiedziała się także o Rudolfie Weiglu (1883-1957), który wynalazł szczepionkę przeciw tyfusowi plamistemu.

Postacią, którą interesowali się też uczestnicy projektu, był Hilary Koprowski (1916-2013), wirusolog i immunolog, odkrywca i twórca pierwszej w świecie (1950) skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi polio wywołującemu chorobę Heinego-Medina.

Pod koniec listopada w formie zdalnej odbyła się debata oksfordzka „Szczepienia trenują układ odpornościowy” z udziałem uczniów PSP 7 i I LO w Radomsku oraz pracowników radomszczańskiego sanepidu. W czwartek, 19 listopada, przeprowadzono na platformie Teams międzyszkolną grę terenową, w której wzięli udział uczniowie klas VI-VIII radomszczańskich szkół podstawowych.

17 listopada na platformie Teams zorganizowano międzyklasowy turniej poświęcony odkrywcom szczepionek. Uczniowie musieli rozwiązać krzyżówkę, poprawić tekst zawierający błędy, ułożyć rymowankę oraz rozpoznać postacie i przedmioty znajdujące się na fotografiach. Do ostatecznej klasyfikacji zostały wliczone również punkty za prezentacje multimedialne wykonane przez klasy.

Przygotowana została wystawa „Polscy odkrywcy szczepionek XIX i XX wieku”, którą od października można oglądać w MDK (dodatkowa atrakcja to okolicznościowa fotobudka). Odbyły się konkursy międzyszkolne, jak literacki „Kartka z pamiętnika R.Weigla, L. Hirszfelda lub H. Koprowskiego” i „List do Katedry Noblowskiej uzasadniający, że wybrany odkrywca (R. Weigl, H. Koprowski lub L. Hirszfeld) powinien otrzymać Nagrodę Nobla”, oraz plastyczny pn. „Projekt prezentu dla odkrywcy szczepionek”. Była lekcja muzealna, uczniowie nagrali też film o bohaterach projektu.

Wystawa poświęcona polskim odkrywcom szczepionek; źródło: UM w Radomsku / PSP nr 7 w Radomsku
Wystawa poświęcona polskim odkrywcom szczepionek; źródło: UM w Radomsku / PSP nr 7 w Radomsku

 

 

 

 

 

Aby poszerzyć wiedzę mieszkańców miasta o badaczach, uczniowie PSP 7 w październiku rozdawali tematyczne ulotki.

Szkoła pozyskała na realizację projektu 15 tys. zł. Dofinansowanie pochodziło ze środków Fundacji BGK i ogólnopolskiego programu historycznego „Dzieci Kapitana Nemo”. To program skierowany do dzieci i młodzieży od 10 do 18 lat. Ma im przybliżać historie wybitnych i nie tak powszechnie znanych Polaków, którzy osiągnęli sukces naukowy, artystyczny czy biznesowy. Celem jest przypomnienie ludzi, których osiągnięcia, odkrycia czy wynalazki zrewolucjonizowały myśl ludzką i zmieniły postrzeganie świata. „Niech ich sukcesy nie zostaną zapomniane, ale niech staną się przykładem i inspiracją dla młodych Polaków”.

Więcej o programie „Dzieci Kapitana Nemo” można przeczytać TUTAJ

(r), źródła: UM w Radomsku/PSP nr 7, strona „Dzieci Kapitana Nemo”

Leave a Reply