Utalentowany Daniel Zając został laureatem Nagrody im. Elżbiety Kautsch

Daniel Zając i jego prace; fot. UGM Dobczyce

Daniel Zając, uczeń Branżowej Szkoły I stopnia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Myślenicach, został laureatem przyznanej po raz pierwszy Nagrody im. Elżbiety Kautsch. Docenione zostały niezwykłe zdolności plastyczne osiemnastolatka, który jest osobą z autyzmem.

Nagrodę przyznało Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Ispina” w Dobczycach. Osiemnastoletni Daniel Zając, na co dzień uczeń klasy gastronomicznej, jest utalentowanym plastykiem-pasjonatem, tworzącym prace, które zadziwiają precyzją i dbałością o detale.

„Niezwykłe zdolności manualne oraz pamięć do szczegółów pozwalają mu tworzyć zjawiskowe dzieła – wykonane z plasteliny maszyny rolnicze czy grafiki odwiedzanych miejsc, szczególnie tych ciekawych architektonicznie” – opisano na stronie urzędu gminy w Dobczycach. Przyznana nagroda ma być uhonorowaniem dotychczasowych osiągnięć młodego twórcy, a także wsparciem w dalszym rozwijaniu jego pasji.

Jak czytamy na stronie dobczyckiego urzędu, Daniel jest osobą z autyzmem, co nie przeszkadza mu w rozwoju zainteresowań, a wręcz potwierdza, że osoby autystyczne są wyjątkowo zdolne. Młody człowiek od lat odnosi sukcesy w konkursach plastycznych i ciągle powiększa swoją kolekcję prac. Obecnie prace te, zarówno wykonane z plasteliny, jak i grafiki, można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dobczycach.

W kameralnej uroczystości wręczenia nagrody wzięli udział m.in. przedstawiciele samorządu dobczyckiego i stowarzyszenia Ispina.

Nagroda im. Elżbiety Kautsch upamiętnia zmarłą w ubiegłym roku zasłużoną dla Dobczyc działaczkę społeczną, wieloletnią szefową Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Ispina”, współzałożycielkę Społecznego Komitetu Opieki nad Zabytkami Dobczyc, wyróżnioną tytułami „Zasłużona dla Ziemi Dobczyckiej” i „Społecznik roku powiatu myślenickiego”.

(r), źródło: Urząd Gminy i Miasta Dobczyce

Leave a Reply