Upamiętnili Janusza Kusocińskiego

W Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Jabłonowie Pomorskim powstała ścianka upamiętniająca patrona; fot. UMiG Jabłonowo Pomorskie

W holu Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Jabłonowie Pomorskim (woj. kujawsko-pomorskie) została odsłonięta ścianka upamiętniająca patrona – wybitnego lekkoatletę i mistrza olimpijskiego, który w 1940 r. został rozstrzelany w Palmirach pod Warszawą.

Jak informuje Urząd Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie, ściankę 15 stycznia, a więc w 114. rocznicę urodzin Janusza Kusocińskiego, odsłonili dyrektor szkoły Jan Jakubowski, wicedyrektor Barbara Żabińska-Kublicka i Wiesław Perszke, olimpijczyk z Barcelony, Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie.

– Jestem dumny, że patronem Szkoły Podstawowej w Jabłonowie Pomorskim, którą ukończyłem w 1975 roku, jest mistrz nieugięty na bieżni i na polu walki – powiedział Wiesław Perszke.

Janusz Kusociński urodził się 15 stycznia 1907 r. w Warszawie. Był złotym i srebrnym medalistą pierwszych mistrzostw Europy na dystansie 5000 m, wielokrotnym mistrzem oraz rekordzistą Polski w biegach. 31 lipca 1932 r. w Los Angeles został mistrzem olimpijskim w biegu na 10 000 m.

Wybuch II wojny światowej przerwał karierę biegacza i zniweczył jego marzenia o starcie na igrzyskach w 1940 r. w Helsinkach. We wrześniu 1939 r. Kusociński stanął do obrony Warszawy. Walczył na przedpolach stolicy, na Okęciu i Sadybie. Był dwukrotnie ranny. Za swoją postawę otrzymał Krzyż Walecznych. 21 czerwca 1940 r. został rozstrzelany w Palmirach pod Warszawą.

Od 1954 r., dla uczczenia pamięci sportowca, corocznie odbywają się międzynarodowe zawody lekkoatletyczne – Memoriał im. Janusza Kusocińskiego. Jego imieniem nazwano szkoły, parki, stadiony i ulice. 27 maja 1978 r. również Szkole Podstawowej w Jabłonowie Pomorskim nadano imię Janusza Kusocińskiego.

Upamiętnienie patrona poprzez ściankę z wizerunkiem sfinansowano z budżetu Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Jabłonowie Pomorskim; część prac pracownicy jabłonowskiej szkoły wykonali we własnym zakresie.

(r), źródło; UMiG w Jabłonowie Pomorskim

Leave a Reply