Uczniowski mural z białostockimi bohaterami

Uczniowie SP nr 20 podczas pracy przy muralu; fot. UM Białystok/Dawid Gromadzki

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 20 im. gen. Władysława Sikorskiego w Białymstoku stworzyli niezwykły mural. Uwiecznili na nim białostockich bohaterów: ks. Stanisława Suchowolca, Zenka Borowskiego, Ludwika Zamenhofa, Irenę Białównę i Bronkę Winnicką.

Mural powstał na ścianie budynku szkolnego. Przedstawia pięć postaci. Jedną z nich jest ks. Stanisław Suchowolec, kapelan białostockiej „Solidarności”, przyjaciel ks. Jerzego Popiełuszki; zginął tragicznie w niewyjaśnionych okolicznościach w 1989 r. w pożarze, który wybuchł na plebanii.

Zenek Borowski to 13-letni druh ZHP, który zginął w 1943 r. w centrum miasta, ratując polskie książki. Trzecia z uwiecznionych osób to Ludwik Zamenhof, urodzony w Białymstoku twórca języka esperanto. Czwartej z postaci, Irenie Białównie, Białystok zawdzięcza zbudowanie po wojnie niemal od podstaw lecznictwa pediatrycznego (lekarka niosła pomoc także w czasie wojny). Bronka Winnicka była łączniczką w białostockim getcie.

Społeczność szkoły uznała, że biografie tych właśnie osób mogą być inspiracją dla uczniów i nośnikiem uniwersalnych wartości.

Uczniowie stworzyli mural 16 października pod opieką artystyczną Rafała Roskowińskiego, założyciela Gdańskiej Szkoły Muralu i autora wielu słynnych malowideł ściennych. Projekt został dofinansowany w ramach programu „Niepodległa”.

(r), źródło: m.in. UM Białystok

Leave a Reply