Uczniowie dzielą się prezentami

0
158
Przekazanie prezentu choremu Maciusiowi i jego mamie, 12.10.2020 r.; fot. z arch. III LO/fb

Uczniowie III LO w Pszczynie od pięciu lat w okresie świąt Bożego Narodzenia rezygnują z prezentów dla siebie, by dać je potrzebującym. To akcja „Podziel się prezentem”. W tym roku licealiści, razem z uczniami podstawówki, w ramach swej akcji postanowili zrobić prezent chłopczykowi, który zmaga się z rdzeniowym zanikiem mięśni i potrzebuje ogromnej sumy na leczenie.

W wielu szkołach w okresie przedświątecznym uczniowie przygotowują prezenty dla siebie nawzajem. W III LO w Pszczynie młodzi ludzie zrezygnowali z takich podarków. Od pięciu lat licealiści prezenty dają tym, którzy – według młodzieży – bardziej ich potrzebują, czyli na przykład podopiecznym ośrodków dla osób niepełnosprawnych czy domów pomocy społecznej.

– Pomysł narodził się sześć lat temu w trakcie rozmowy z jedną z klas. Postanowiliśmy go zrealizować. Potem włączyły się inne klasy, aż w końcu po roku wszyscy się zaangażowali – opowiada nam nauczycielka Barbara Garncarek-Zuber.

Jak słyszymy, młodzież wybiera potrzebujących sama. Prezenty otrzymały na przykład dzieci z Zameczku w Rudołtowicach (Polski Związek Niewidomych Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjne dla Dzieci i Młodzieży). Przez cztery lata prezenty trafiały też do podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzonego przez Zgromadzenie Zakonne Sióstr Szkolnych de Notre Dame.

– Robimy rozeznanie, czego potrzebują, co by ich cieszyło i w miarę możliwości spełniamy życzenia – mówi nauczycielka. Jak słyszymy, klasy same określają stawkę i zbierają pieniądze. Potem robione są zakupy. Przedstawiciele klas jadą wręczyć podarunki do ośrodków.

III LO razem ze Szkołą Podstawową nr 5 (wcześniej z gimnazjum) tworzy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie. Początkowo w akcję prezentową zaangażowani byli tylko licealiści, potem dołączyli gimnazjaliści, teraz także uczniowie podstawówki.

W tym roku akcja była nieco inna niż dotąd. Jak słyszymy, postanowiono zorganizować ją wcześniej. Celem młodych ludzi była pomoc Maciusiowi Cieślikowi z Jankowic koło Pszczyny, który choruje na rdzeniowy zanik mięśni i potrzebuje ponad 9 mln zł na leczenie.

Jak się dowiedzieliśmy, uczniowie III LO, dzięki wsparciu kolegów z młodszych klas podstawówki oraz m.in. rodziców i innych darczyńców, zebrali w tym roku kwotę 9 tys. zł. Jak informuje B. Garncarek-Zuber, w poniedziałek, 12 października, zebrane pieniądze zostały przekazane mamie Maciusia.

(r)

Leave a Reply