Tworzą bezpłatnie protezy dla niepełnosprawnych pływaków

Protezy-płetwy dla niepełnosprawnych pływaków; fot. UM Rzeszów

Protetycy z Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych wykonują bezpłatnie protezy ułatwiające pływanie dzieciom.

Zaczęło się o tego, że technik ortopeda Tomasz Kot wykonał specjalne protezy-płetwy dla niepełnosprawnego 8-letniego Filipa z Kosiny. Chłopiec, który urodził się bez stóp, uwielbia pływać. 

Filip jest pacjentem Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych od 4 lat. Mimo to, w lecie 2019 roku wraz z dorosłymi osobami po amputacjach wyszedł na Tarnicę, a zimą 2020 roku zdobył Jaworzynę Krynicką. Jest aktywnym chłopcem, który wraz z rodzicami chodzi na piesze wycieczki i jeździ w góry. Jednak jego największą pasją jest pływanie. Tomasz Kot wykonał je z miękkiej płyty termoplastycznej. Płetwy formowane są na pozytywach gipsowych po uprzednim podgrzaniu w piecu.

Protetycy z Rzeszowa twierdzą, że aktywność Filipa z Kosiny powinna być przykładem dla innych dzieci, nie tylko tych z podobnymi niepełnosprawnościami, ale także dla pełnosprawnych. Zauważają, że rodzice nie uczą dzieci aktywnego spędzania czasu, co powoduje, że spędzają go z telefonem komórkowym. Skutkiem takiego wychowania jest nieumiejętność komunikowania się z rówieśnikami w świecie fizycznym, a także zanikanie więzi z rodzicami, którym coraz trudniej jest dotrzeć do swoich dzieci.

Jak informuje Urząd Miasta Rzeszowa, firma pomaga teraz innym dzieciom. Obiecała, że wszystkim osobom z całej Polski do 18. roku życia, które się zgłoszą, wykonają protezy bezpłatnie. Protetycy deklarują również, że chętnie przekażą technologię wykonania takich płetw innym zakładom, ale pod warunkiem, że będą one darmowe.

(WP), źródło: Urząd Miasta Rzeszowa

Leave a Reply