Twoje dziecko padło ofiarą hejtu, a może jest hejterem? Jak rozwiązać problem

Kto hejtuje Czerwonego Kapturka? Oczywiście wilk, choć w hejtowanie dają się wciągnąć także inne zwierzęta. W tej bajce Internet porównany został do lasu, w którym jest wiele przyjemnych rzeczy, ale istnieją też niebezpieczeństwa, np. cyberprzemoc.

To druga odsłona kampanii „Bądź z innej bajki” poświęconej niebezpieczeństwom w sieci. Bajka o Czerwonym Kapturku ma być m.in. punktem wyjścia do rozmowy na temat cyberprzemocy, czyli nękania, prześladowania w sieci.

Animacji towarzyszy podcast – rozmowa z psycholog Anną Borkowską, specjalistką z instytutu badawczego NASK, autorką poradnika dla rodziców „Cyberprzemoc. Włącz blokadę na nękanie”. Rozmowa dotyczy tego, czym jest hejt i jak się przed nim bronić.

Najkrócej mówiąc, hejt jest obraźliwym, zwykle agresywnym komentarzem zamieszczonym w Internecie. Jest wypowiedzią wymierzoną przeciwko komuś albo przeciwko czyjejś opinii, często wyrażoną pogardliwymi, a także wulgarnymi słowami.

Skąd w młodych ludziach chęć do hejtowania?

Może myślą, że przez ośmieszanie kogoś zyskają większą popularność. Czasem sami doświadczyli podobnej przemocy i teraz próbują się zemścić. Badania pokazują też, że aż 10 proc. młodych ludzi hejtuje po prostu dla zabawy.

Hejterem bywa kolega, który jest z dzieckiem w konflikcie w świecie realnym. Hejterem może być też osoba nieznajoma, która przeczesuje sieć w poszukiwaniu potencjalnej ofiary i robi sobie z hejtowania rozrywkę.

Z badań NASK wynika, że blisko co trzeci dotknięty cyberprzemocą młody człowiek nie podjął żadnego działania, nawet rozmowy z bliskimi czy innymi osobami, które mogłyby udzielić mu wsparcia.

Co powinni zrobić rodzice?

Jak przekonuje A. Borkowska, są pewne sygnały w zachowaniu dziecka, które powinny zwrócić uwagę opiekunów. To na przykład nagłe zdenerwowanie, smutek czy złość po przeczytaniu otrzymanej wiadomości; szybkie wygaszanie smartfona lub monitora, gdy rodzic wchodzi do pokoju; nagłe wycofanie się dziecka z aktywności w sieci (usunięcie profilu na portalu społecznościowym) albo – przeciwnie – obsesyjne sprawdzanie profilu, poczty e-mail.

Nie wolno bagatelizować problemu.

Konieczna jest, jak zawsze, rozmowa. Jak tłumaczy A. Borkowska, rodzicom wydaje się czasem, że wystarczy powiedzieć dziecku, by wyłączyło komputer, nie zaglądało do smartfona, nie wchodziło na profil społecznościowy – i sprawa się jakoś rozejdzie.

Ekspertka radzi, by – jeśli np. okaże się, że hejterem jest znajomy dziecka ze szkoły – wyjaśnić z nim sprawę, z jego rodzicami, wychowawcą. Jeśli dziecko prześladowane jest przez osobę nieznajomą, można zablokować hejtera, zgłosić problem administratorowi serwisu. Należy też powiedzieć dziecku, by nie odpowiadało na zaczepki w sieci.

Ważne słowa, które skrzywdzone dziecko powinno usłyszeć od rodzica, to: „Nikt nie ma prawa cię krzywdzić”, „To, co się stało, nie jest twoją winą, bo każdego mogło to spotkać”. Ważne jest wsparcie dziecka, uświadomienie mu, że nie jest takie, jak mu wmawia hejter.

A jeśli okaże się, że to nasze dziecko hejtuje…

Jak tłumaczy A. Borkowska, trzeba znaleźć odpowiedź, dlaczego to robi. Jeżeli przyzna, że zrobiło coś, co wymknęło mu się spod kontroli – myślało, że robi świetny żart, a nie że krzywdzi drugą osobę – należy popracować nad poczuciem odpowiedzialności za to, co się robi w sieci. Należy pomyśleć, jak zadośćuczynić tę krzywdę i wesprzeć dziecko w tych działaniach.

Sytuacja jest trudniejsza, gdy dziecko zaplanowało całą akcję przeciwko koledze czy koleżance. Trzeba mu wyjaśniać, że po drugiej stronie jest człowiek i że to, co się zrobiło, jest przemocą. Należy przypomnieć o normach społecznych. Starszemu dziecku warto wytłumaczyć, że takie zachowanie może stanowić naruszenie prawa i skutkować poważnymi konsekwencjami. Gdy widzi się, że młody człowiek żałuje tego, co zrobił, i chce krzywdę naprawić, należy go wesprzeć.

Kampania „Bądź z innej bajki” jest realizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK według pomysłu Stowarzyszenia Góry Kultury.

Bajkę o Czerwonym Kapturku można zobaczyć TUTAJ.

Podcast z ekspertem – ZOBACZ TUTAJ.

Przygotowano też broszurę-plakat do wydrukowania i zawieszenia w domu czy szkole.

(reb)

Czytaj też: 

Jak Kaj zaczął subskrybować kanał Królowej Śniegu

 

Leave a Reply