Triki z fizyki, „wycieczki” do laboratoriów… Małopolska Noc Naukowców online

Fot. Pixabay

Ponad 600 naukowców i pracowników różnych instytucji oraz blisko 500 studentów z 75 kół naukowych zaangażowanych jest w organizację warsztatów, pokazów, eksperymentów i wystaw, które zaprezentowane zostaną podczas 14. edycji Małopolskiej Nocy Naukowców. Wydarzenie zaplanowano na 27 listopada br. W tym roku odbędzie się online. Mogą w nim wziąć udział pasjonaci nauki z całej Polski.

W sumie przygotowano ponad 1200 różnych atrakcji. Hasło główne imprezy brzmi „Jak naukowcy zmieniają świat”.

Tematyka powinna zainteresować dzieci, młodzież i dorosłych. Najmłodsi będą mogli dowiedzieć się na przykład, jak zwierzęta porozumiewają się między sobą, co znaczą ich głosy, postawy i pozostawiane zapachy. Uzyskają też odpowiedź na pytania, czy rośliny mogą być inteligentne i czy współpracują ze sobą. Nieco starsi uczestnicy pokazów dowiedzą się między innymi, co jedzą kosmonauci i jak produkowana jest żywność dla kosmonautów i himalaistów. Dla młodzieży ciekawe mogą być wykłady na temat sztucznej inteligencji.

Interesująco zapowiadają się wydarzenia przygotowane w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN. W programie są np. „Triki fizyki” – pokaz eksperymentów, w których przyroda odsłania swoje magiczne oblicze.

„Co grozi łapczywym? Czym są kolory? Czy wahadło jest nudne? Jak »ukraść« energie? Na te pytania (i wiele innych) znajdziemy odpowiedzi podczas pokazu. Kontakt z publicznością i odpowiedzi na nurtujące widzów pytania odbywać się będą poprzez funkcję czatu” – piszą autorzy pokazów.

Ciekawe mogą być wirtualne wycieczki do laboratoriów czy nasłuchiwanie satelitów. Szczegóły TUTAJ.
Więcej informacji i plan wydarzeń na stronie www.nocnaukowcow.malopolska.pl oraz facebook.com/malopolskanocnaukowcow.

Ze względu na organizację wydarzenia w formie online Małopolska Noc Naukowców 2020 staje się imprezą ogólnopolską. Mogą więc w niej wziąć udział nie tylko mieszkańcy Małopolski i miast zaangażowanych w wydarzenie (Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Chrzanów, Oświęcim, Niepołomice, Limanowa), lecz także miłośnicy i sympatycy nauki z całej Polski.
Partnerami Małopolskiej Nocy Naukowców są m.in. uczelnie, instytucje edukacyjno-kulturalne i firmy badawcze.

(r), źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, strona imprezy

Leave a Reply