Testowanie nauczycieli klas I-III na obecność SARS-CoV-2

Fot. MEN

Testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2 odbędzie się między 11 a 15 stycznia 2021 r. Badania będą dobrowolne i bezpłatne. Nauczyciel z pozytywnym wynikiem nie będzie mógł wrócić do pracy w szkole.

Ministerstwo Zdrowia, poprzez kuratoria i sanepid, zebrało informacje o zapotrzebowaniu na testy dla nauczycieli. Wynika z nich, że chętnych na przeprowadzenie testu będzie ok. 190 tys. osób. Obecnie powiatowe stacje sanepidu zbierają listy imienne pedagogów ze szkół podstawowych.

Testy będą wykonywane metodą RT-PCR w sanepidach oraz mobilnych punktach drive thru.

Testy na obecność koronawirusa będą dla nauczycieli odbywały się na zasadzie dobrowolności. Jeśli nauczyciel nie ma niepokojących objawów choroby i nie zdecyduje się na test, będzie mógł wrócić do nauczania.

Warto zaznaczyć, że powrót dzieci do szkół nie zależy od wyniku testowania nauczycieli, lecz od dalszego przebiegu epidemii.

Najważniejsze pytania i odpowiedzi:

Czy będą testowani również pracownicy szkolnej administracji i obsługi?
Tak. Personel ze szkół może także zgłaszać się do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Pracowników administracji obowiązują identyczne zasady jak nauczycieli.

Czy Ministerstwo Zdrowia ma w planach testowanie nauczycieli przedszkoli?
Na dziś przygotowujemy testowanie kadry nauczania początkowego w szkołach przed powrotem do nauki stacjonarnej w klasach I-III.

Kto odpowiada za testowanie nauczycieli?
Za proces testowania w powiatach odpowiadają powiatowe stacje sanepidu.

Co grozi nauczycielowi, który nie będzie chciał się przetestować?
Testowanie jest dobrowolne.

Kto zostanie poinformowany o wyniku testu danego nauczyciela?
O wyniku jest informowany pracownik. Jeśli wynik będzie pozytywny, wtedy pracownik automatycznie zostanie skierowany na izolację, a sanepid rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne, by ustalić osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną.

(J), źródło: MEN

Szczepienia przeciwko COVID-19 dla nauczycieli

Leave a Reply