W niedzielę, 23 maja odbyła się gala finałowa Studenckiego Nobla, podczas której wyłonieni zostali najzdolniejsi studenci w całej Polsce. Poznaliśmy zwycięzców w 9 kategoriach: dziennikarstwo i literatura, nauki techniczne, nauki ekonomiczne, medycyna i farmacja, nauki przyrodnicze i energetyka, nauki społeczne, działalność społeczna, sztuka oraz fizyka i astronomia. Wydarzenie zrealizowane zostało przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Santander Universidades.
Studencki Nobel to cykliczny konkurs organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, którego celem jest wyróżnienie studentów o wybitnych osiągnięciach na różnych polach, zarówno naukowych, artystycznych, jak i społecznych.
Jest to jedyny ogólnopolski konkurs stypendialny w pełni tworzonym przez organizację studencką. Wpisując się w powszechne dziś trendy innowacyjności i związanego z nimi inwestowania w kapitał ludzki ma umożliwić wyróżniającym się młodym ludziom wykorzystanie ich osiągnięć do zaistnienia w świecie nauki i biznesu.
Szczegółowe informacje na temat Studenckiego Nobla można znaleźć na stronie www.studenckinobel.info oraz w social mediach: fanpage Studencki Nobel na Facebooku oraz studencki.nobel na Instagramie.
Nagrody zostały wręczone w 9 kategoriach.
Dziennikarstwo i literatura
Antonina Tosiek – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, II rok studiów magisterskich, filologia polska, specjalność: kuratorstwo literatury
Nauki techniczne
Justyna Pelc – Politechnika Wrocławska, Wydział Informatyki i Zarządzania
Nauki ekonomiczne
Szymon Jarosz – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Medycyna i farmacja
Wojciech Szlasa – Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Nauki przyrodnicze i energetyka
Kacper Prokop – Uniwersytet Wrocławski, Wydział Chemii. Chemia Medyczna
Nauki społeczne
Michał Wiktor Gębicki – Uniwersytet Śląski w Katowicach
Działalność społeczna
Julia Orłowska – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Sztuka
Katarzyna Nachman – Uniwersytet Śląski w Katowicach
Fizyka i astronomia
Jan Chojnacki – Uniwersytet Warszawski
To szczególny dzień dla finalistów ogólnopolskiego projektu Studencki Nobel 2021, cyklicznego konkursu, organizowanego już od 13 lat przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Inicjatywa ta skupia się na propagowaniu nauki, literatury, sztuki oraz wsparciu idei wolontariatu – podkreślił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Dzięki temu projektowi młodzi, zdolni naukowcy mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Z serca gratuluję laureatom i dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie tego unikatowego projektu. Życzę, by obecne doświadczenia i wiedza niezmiennie stanowiły wyznacznik w dążeniu do zamierzonych celów – dodał minister.
(J)