Średnie wynagrodzenie nauczycieli zwiększone o 4,4 proc.

Fot. pl. freepik.com

Zgodnie uchwaloną przez Sejm nowelizacją Karty Nauczyciela, której projekt przygotowali posłowie PiS, od 1 maja do 31 grudnia 2022 roku tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli zostanie zwiększone o 4,4 proc. Po odrzuceniu poprawek zgłoszonych przez Senat 28 kwietnia ustawa została podpisana przez prezydenta RP.

Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, zgodnie z zapisami znowelizowanej Karty Nauczyciela w okresie 1 maja 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli zwiększy się o 4,4 proc. Nowe przepisy umożliwią realizację podwyżek dla nauczycieli od 1 maja br. – zwiększenie średniego wynagrodzenia nauczycieli umożliwi zwiększenie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli i dodatków do wynagrodzeń.

Nauczyciele otrzymają podwyżkę najpóźniej do 30 czerwca br., z wyrównaniem od 1 maja 2022 roku. Na ten cel subwencja oświatowa została zwiększona o prawie 1,7 miliarda złotych. Zaproponowane w ustawie środki będą pochodzić z rezerwy celowej budżetu państwa, przeznaczonej na zmiany systemowe w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, w tym w finansowaniu zadań oświatowych.

MEiN informuje, że decyzją premiera Morawieckiego, w maju ruszają rządowe, a następnie parlamentarne pracę dotyczące systemu awansu nauczyciela. Jak zapewnia ministerstwo, zmiany spowodują także istotne, kilkunastoprocentowe podwyżki wynagrodzeń nauczycieli stażystów i kontraktowych.

Nowelizację z 28 kwietnia krytykuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Chodzi głownie o to, że większość sejmowa odrzuciła poprawki senatu, zgłoszone z inicjatywy ZNP. Zgodnie z nimi nauczyciele mieliby otrzymać nie 4,4 proc., ale 20 proc. podwyżki. 

– Decyzja Sejmu RP wyrażona w tym głosowaniu nosi znamiona antyedukacyjnej. Chcielibyśmy, żeby wszyscy w Polsce mieli świadomość jaki los edukacji zgotują posłowie, którzy głosowali przeciwko nauczycielom. Przypomnę tylko, że średnia wieku nauczyciela w Polsce to jest prawie 50 lat, to znaczy, że jedno pokolenie wypadło z zawodu – mówił prezes ZNP Sławomir Broniarz w rozmowie ze związkowym „Głosem Nauczycielskim”. – Bez wątpienia ZNP nie zamierza rezygnować z walki o godne zarobki nauczycieli, bo jest to jedyna droga do utrzymania poziomu edukacji w Polsce na wysokim poziomie – dodał prezes Broniarz.

1 KOMENTARZ

Leave a Reply