Seksualność wczesnodziecięca

Najczęstszy błąd to interpretowanie seksualności wczesnodziecięcej z punktu widzenia osoby dorosłej. A to się niestety często dzieje. Najczęściej widać to przy klasycznym pytaniu malucha: „Mamo, tato, skąd się wziąłem na świecie?” – mówi dr Agnieszka Padewska.

Czujemy się wtedy niekomfortowo, bo patrzymy na to pytanie przez pryzmat erotyki, aktu płciowego i emocji, które mu towarzyszą. Tymczasem dziecko oczekuje prostej, technicznej odpowiedzi. Na jednych z zajęć dał taką odpowiedź pewien przedszkolak – mówi Agnieszka Padewska. Powiedział, że tata ma takie ziarenka, które wychodzą z siusiaka i przekazuje je mamie przez otworek, który mama ma między nogami. Ziarenka łączą się z jajeczkiem w brzuchu u mamy i tak powstaje dzidziuś. Wychodzi on na świat tym samym otworkiem. Inne dzieci wysłuchały tego „wykładu”, powiedziały „aha” i pobiegły bawić się dalej. Przyjęły to informacyjnie, tylko niektóre panie się czerwieniły – dodaje dr Padewska.

Warto rozmawiać na ten temat z maluchami, bo jak jakaś kwestia bardzo je nurtuje, to znajdą odpowiedź gdzie indziej, a efekty tego mogą być różne. – Pamiętam autentyczną anegdotę o trzylatce, które nie mogła się dowiedzieć, dlaczego ciocia ma dziecko w brzuchu. Wkrótce zaczęła obawiać się kobiety, bo skojarzyła, że dzidziuś znalazł się w brzuchu cioci w taki sam sposób, jak… Czerwony Kapturek w brzuchu wilka – mówi dr Padewska. 

Także inne zachowanie, które jako dorośli interpretujemy erotycznie w ogólnie nie mają u małych dzieci takiego podłoża. Jakie są więc ich przyczyny? O tym w załączonym filmie.

Dr Agnieszka Padewska jest pedagogiem, oligofrenopedagogiem, surdopedagogiem i trenerem z kilkunastoletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz z rodzinami niewydolnymi wychowawczo i ekonomicznie. Współpracuje m.in. z Instytutem Studiów Podyplomowych w Tychach.

ZAPROSZENIE NA SZKOLENIA PROWADZONE PRZEZ DR AGNIESZKĘ PADEWSKĄ: Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Leave a Reply