Ranking „Perspektyw” – najlepsze licea i technika

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: Wokandapix/Pixabay

Jak wynika z „Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2021”, najlepszym liceum jest XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, a najlepszym technikum – Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie.

Miesięcznik „Perspektywy” przygotował ranking już po raz dwudziesty trzeci. Jak podaje, przeanalizowano dane z 2186 liceów ogólnokształcących i 1743 techników. Pracom przewodniczyła dr hab. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Pod uwagę były brane sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych. W przypadku techników uwzględniono też wyniki egzaminów zawodowych.

Licea

Wśród liceów na pierwszym miejscu w Polsce znalazło się XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, a na miejscu drugim – Uniwersyteckie LO w Toruniu (rok temu „Staszic” był drugi, a toruńskie LO pierwsze). Na trzeciej pozycji uplasowało się XIII LO w Szczecinie (w zeszłym roku było piąte).

Kolejne miejsca zajęły: czwarte – V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, piąte – LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, szóste – XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, siódme – III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, ósme – II Społeczne LO z Oddziałami Międzynarodowymi im. P. Jasienicy STO w Warszawie, dziewiąte – LO nr 3 im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Pierwszą dziesiątkę zamyka V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie.

Technika

Ranking techników otwiera – już trzeci rok z rzędu – Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie. Na drugiej pozycji uplasowało się Technikum nr 7 (ZSE-M) w Nowym Sączu, które w 2020 r. również miało drugie miejsce. Na trzecim miejscu znalazło się Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (w 2020 na czwartym miejscu).

Kolejne miejsca przypadły: czwarte – Technikum Elektronicznemu nr 7 im. WP w Bydgoszczy, piąte – Technikum Elektronicznemu im. Obr. Lublina 1939 r. w Lublinie, szóste – Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Zespole Szkół Łączności w Krakowie, siódme – Technikum Komunikacji (ZSK) w Poznaniu, ósme – Technikum Organizacji i Zarządzania (ZS nr 8) w Szczecinie, dziewiąte – Technikum nr 4 (ZS nr 6) w Jastrzębiu-Zdroju. Dziesiątkę zamyka Technikum Łączności (ZSŁ im. M. Kopernika) w Poznaniu.

W województwach

Przygotowane też zostały podrankingi: maturalny (najwyżej XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie), olimpijski (Uniwersyteckie LO w Toruniu).

W województwie dolnośląskim najwyżej uplasowało się LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, w woj. lubelskim – I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie, w woj. łódzkim – Publiczne LO Politechniki Łódzkiej w Łodzi, w woj. mazowieckim – XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, w woj. podkarpackim – LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie, w woj. pomorskim – III LO z Oddz. Dwujęz. im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, w woj. świętokrzyskim – LO im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach, w woj. wielkopolskim – II LO im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu, w woj. kujawsko-pomorskim – Uniwersyteckie LO w Toruniu, w woj. lubuskim – Społeczne LO w Żarach, w woj. małopolskim – V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, w woj. opolskim – PLO nr III z Oddz. Dwujęz. im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu, w woj. podlaskim – II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku, w woj. śląskim – III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach, w woj. warmińsko-mazurskim – XII LO im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie, w woj. zachodniopomorskim – XIII LO w Szczecinie.

oprac. (r), źródło: www.perspektywy.pl

Leave a Reply