Polsko-macedońskie obalanie stereotypów

Zespół Szkół nr 1 w Tychach współpracował będzie z uczniami i nauczycielami szkoły średniej Nikola Karev w Skopje (na zdjęciu); fot. nikolakarev.edu.mk

Uczniowie z Zespołu Szkół im. Gustawa Morcinka w Tychach oraz szkoły średniej Nikola Karev ze Skopje, stolicy Macedonii Północnej  biorą udział w ciekawym, międzynarodowym projekcie online. Otrzymał on dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji Narodowej, pokonując kilkudziesięciu konkurentów z całej Polski.

Myślą przewodnią projektu jest hasło, stanowiące jednocześnie wyzwanie: “Niespodzianka! Rodzice dostali superatrakcyjną pracę w Skopje/Tychach na rok. Wyjazd zaplanowany jest za trzy miesiące także pozostało niewiele czasu na zebranie informacji, aby poznać ten kraj jak najlepiej”.

W obliczu pandemii chcemy zaoferować naszym uczniom uczestnictwo w ciekawym projekcie współpracy międzynarodowej. Projekt jest interdyscyplinarny. Łączy wiedzę geograficzną, historyczną oraz język angielski. Rozwija, jakże potrzebną w życiu kreatywność, sposoby autokreacji i autoprezentacji z wykorzystaniem multimediów i pracy na różnych platformach internetowych (Microsoft czy Google) z wykorzystaniem popularnych komunikatorów (Google Meet, Messenger, Skype, WhatsApp) – mówi Grażyna Jurek, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Tychach.

Uczniowie z Polski i Macedonii Północnej współpracują w grupach międzynarodowych nad przygotowaniem wspólnego filmu dotyczącego wzajemnych stereotypów, z uwzględnieniem wszystkich ich rodzajów: zawodowych, narodowościowych, kulturowych itp.

W pierwszym etapie projektu uczniowie wyszukają oraz zdefiniują najbardziej charakterystyczne stereotypy dla obu narodów, a następnie w grupach opracowują krótkie scenariusze skeczów dotyczących wybranych stereotypów.

W ostatnim etapie prezentacje będą nagrywane i składane w krótki film. Następnie Zespół Szkół nr 1 w Tychach zorganizuje konkurs teatralno-językowy dla szkół w regionie, którego uczestnicy będą nagrywali przedstawienia w jednym z języków obcych uczonych w ich szkole.

  • Nasz film w koprodukcji polsko-macedońskiej również zostanie zgłoszony do konkursu. Najlepsze zespoły teatralne zostaną zaproszone do naszej szkoły, aby zaprezentować swoje talenty się na żywo na scenie. Festiwal teatralny zostanie udostępniony online dla naszych partnerów w Macedonii – dodaje dyrektor Grażyna Jurek.

Uczniowie będą pracowali pod kierunkiem doświadczonych i profesjonalnych nauczycieli z Polski i Macedonii Północnej: nauczycieli języka angielskiego, języków narodowych, informatyków, nauczycieli z przygotowaniem z teorii teatru, a także eksperta od krajów Bałkańskich i języka macedońskiego.

(J), źródło: UM Tychy

Leave a Reply