Polsko-litewski projekt papieski

Uczestnicy projektu z SP nr 11 w Puławach; fot. UM Puławy

Od 6 do 11 października br. w Szkole Podstawowej nr 11 im. Henryka Sienkiewicza w Puławach realizowany był projekt wymiany polsko-litewskiej „Śladami Jana Pawła II – apostoła polskiej i litewskiej niepodległości”.

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną projekt był prowadzony zdalnie: grupa litewska z Birzai Ausra School realizowała swoje zadania na Litwie, a grupa polska z SP nr 11 w Polsce. Dziesięcioosobowy zespół uczniów z Puław kontaktował się z grupą litewską za pośrednictwem platformy ZOOM. Dzięki projektowi była okazja doskonalić swoje talenty teatralne, muzyczne, plastyczne, językowe, informatyczne i poznawać rolę Jana Pawła II we współczesnej historii. Młodzież polska i litewska poznawała też wzajemnie swoje zainteresowania, rodziny, kraje.

„Dzięki lekcjom na żywo pokazaliśmy naszym kolegom i koleżankom z Litwy piękno naszego regionu. W puławskim parku poznali historię rodu Czartoryskich i podziwiali malownicze krajobrazy. Innym razem podczas przejażdżki ekobusikiem pokazaliśmy naszą perłę regionu – Kazimierz Dolny niezwykle bogaty w atrakcyjne szlaki turystyczne oraz życie kulturalne. W Lublinie litewscy koledzy »zwiedzili« Zamek Królewski, kaplicę Świętej Trójcy, starówkę i pokoik w klasztorze sióstr urszulanek, gdzie zwykle zatrzymywał się Jan Paweł II. My natomiast odbyliśmy wirtualną wycieczkę do Birzai i okolic, poznawaliśmy litewskie tradycje i obyczaje” – relacjonuje Beata Kryczka-Tarka, wicedyrektor SP nr 11.

Jak można się dowiedzieć z fanpage’a SP nr 11, polscy uczniowie, aby przybliżyć swym kolegom z Litwy ważne dla polskiej i litewskiej kultury miejsca w Lublinie, przygotowali m.in. interaktywną grę w języku angielskim.

Została zorganizowana wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny”. Młodzież własnoręcznie wykonała też na koszulkach portret Jana Pawła II.

Podsumowanie projektu odbyło się w kościele pw. Świętej Rodziny na Górnej Niwie. Uczniowie wystawili tam przedstawienie o życiu Jana Pawła II. Były występy laureatów miejskiego konkursu Pieśni i Piosenki Religijnej „Śpiewajmy Ojcu Świętemu”. Na telebimach wyświetlono filmiki przygotowane przez litewskich kolegów oraz zdjęcia i prezentacje wspólnych działań projektowych.

Skąd to wspólne zainteresowanie polskich i litewskich uczniów postacią Jana Pawła II? Polacy czcili 15. rocznicę śmierci i 100. rocznicę urodzin papieża. Rok 2020 to również Rok św. Jana Pawła II ustanowiony przez litewski parlament. Jan Paweł II był pierwszym papieżem w historii, który pielgrzymował na Litwę (w 1993 r.).

(r), źródło: UM Puławy, fanpage SP nr 11 w Puławach

Leave a Reply