Politechnika przekazała 1500 przyłbic dla nauczycieli klas I-III

Rektor Politechniki Lubelskiej przekazał 1500 przyłbic dla nauczycieli w województwie lubelskim; źródło: Kuratorium Oświaty w Lublinie

Na Politechnice Lubelskiej trwa akcja produkcji przyłbic ochronnych. We wtorek, 26 stycznia br., 1500 przyłbic zostało bezpłatnie przekazanych do Kuratorium Oświaty w Lublinie. Mają je otrzymać nauczyciele szkół podstawowych w województwie lubelskim.

Przyłbice przekazał rektor uczelni prof. Zbigniew Pater na ręce Teresy Misiuk, lubelskiego kuratora oświaty, w obecności ministra edukacji Przemysława Czarnka.

– Naszym celem jest obecnie pomoc nauczycielom klas I-III w prowadzeniu zajęć. Mam nadzieję, że nasze przyłbice pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo uczniów oraz kadry nauczycielskiej. Ta akcja to kolejny przykład, że nasza uczelnia i nowoczesny sprzęt, którym dysponuje, służą lokalnej społeczności – powiedział prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.

Jak podaje Kuratorium Oświaty w Lublinie, jako pierwsi przyłbice odebrali dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Potoczku i Szkoły Podstawowej nr 7 w Lublinie; do pozostałych placówek mają one trafić niebawem za pośrednictwem wizytatorów z kuratorium.

Inicjatywa produkcji przyłbic rozpoczęła się od pracowników Politechniki Lubelskiej i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Naukowcy z lubelskiej uczelni wykonali projekt opaski, a w PWSZ powstała forma, która została zamontowana na wtryskarce w laboratorium PL. Przyłbice wytwarzane i składane są przez pracowników Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych oraz Katedry Komputerowego Modelowania i Technologii Obróbki Plastycznej. Powstają one technologią wtryskiwania konwencjonalnego. Metoda ta zapewnia bardzo dobrą jakość części, wysoką wydajność i niski koszt jednostkowy wykonania. Dziennie może powstawać ich ok. 200. Jednostkowy koszt wytworzenia przyłbicy oscyluje w granicach 3 zł.

Dotychczas powstało łącznie ponad 2600 przyłbic. W pierwszej kolejności trafiły do pracowników uczelni.

– Produkcja przyłbic trwa. Kolejne partie będą na bieżąco przekazywane tam, gdzie są najbardziej potrzebne – zadeklarował rektor uczelni Zbigniew Pater.

(r), źródło: Kuratorium Oświaty w Lublinie, gov.pl

Leave a Reply