Nakręcili filmy o prawach człowieka

Wręczenie nagród w konkursie na film lub spot o prawach człowieka, fot. KPP w Inowrocławiu

„Prawa człowieka ma każdy z nas” – to temat multimedialnego konkursu zorganizowanego w powiecie inowrocławskim. Uczniowie mieli nakręcić film lub spot o prawach człowieka. Zwyciężyła młodzież z Zespołu Szkół im. Marka Kotańskiego w Inowrocławiu.

Konkurs został zorganizowany przez policję, Zakład Karny w Inowrocławiu i starostwo inowrocławskie. Był skierowany do uczniów klas VIII szkół podstawowych i klas I szkół ponadpodstawowych powiatu inowrocławskiego.

Zadaniem szkolnych zespołów było wybranie jednego z praw człowieka i nagranie trwającego maksymalnie 90 sekund filmu lub spotu o tym, czego prawo dotyczy i jak należy je respektować.

Na konkurs napłynęło dziewięć filmów z siedmiu ponadpodstawowych szkół powiatu inowrocławskiego. Filmy te oceniali asp. sztab. Izabella Drobniecka i st. asp. Justyna Piątkowska oraz przedstawiciele zakładu karnego – ppor. Krzysztof Spała i ppor. Łukasz Lewandowski.

„Formy filmów były różne: od prezentacji slajdów poprzez ścieżkę dźwiękową i sondę uliczną, aż do profesjonalnie zagranych scenek. Uczniowie przedstawiali zbiór wszystkich praw człowieka, a także skupiali się na poszczególnych prawach, takich jak: prawo do wolności słowa, do życia, do wolności, do uczciwego procesu oraz do równości”– relacjonuje ppor. Krzysztof Spała na stronie Służby Więziennej.

19 listopada w siedzibie inowrocławskiej policji odbyło się spotkanie z laureatami oraz ich opiekunami.

Pierwsze miejsce zdobyli Monika Olejniczak i Tomasz Piątkowski z Zespołu Szkół im. Marka Kotańskiego w Inowrocławiu. Opiekunem młodzieży była Ewa Zielińska. Grupa przygotowała film o przeciwdziałaniu przemocy i nieludzkiemu traktowaniu.

Miejsce drugie należy do Oli Drelich i Dominiki Płatały z Zespołu Szkół im. Kazimierza Wielkiego w Kruszwicy (opiekun Jerzy Ćwikła). Autorki filmu przedstawiły tematykę prawa do uczciwego procesu.

Trzecie miejsce zajęły Ewelina Łysiak i Klaudia Ciechanowska z Zespołu Szkół Chemiczno-Elektronicznych w Inowrocławiu (opiekun Henryk Domagała). Zespół zaprezentował prawo do wolności słowa.

Wyróżnienia otrzymali Marysia Trojanowicz i Paula Jankowska oraz Paweł Trojanowicz i Daria Wójkowska z Zespołu Szkół im. Kazimierza Wielkiego w Kruszwicy (opiekun Jerzy Ćwikła).

Nagrodami dla uczniów były tablety, głośniki bezprzewodowe i sportowe torby. Upominki otrzymali również nauczyciele, którzy wspierali w konkursie młodzież. Nagrody zostały ufundowane przez starostwo inowrocławskie oraz Zakład Karny w Inowrocławiu.

Trzy najlepsze filmy zostaną przekazane wszystkim szkołom ponadpodstawowym z powiatu inowrocławskiego – do wykorzystania na zajęciach związanych z prawami człowieka.

(r), źródło: KPP Inowrocław, Służba Więzienna

Leave a Reply