Nagroda dla 14-latka za algorytm do szyfrowania

Szymon Perlicki, fot. UM we Wrocławiu/WPT

Szymon Perlicki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 28 im. Generała Leopolda Okulickiego we Wrocławiu, został zwycięzcą Krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory 2020. Młody naukowiec stworzył algorytm do szyfrowania. W nagrodę otrzymał stypendium naukowe w wysokości 10 tys. zł. Będzie mógł też wziąć udział w prestiżowym konkursie dla młodych naukowców w USA.

Krajowy Finał Konkursu Naukowego odbył się w ramach Gdynia E(x)plory Week. Jak podaje UM we Wrocławiu, 14-letni Szymon Perlicki jest autorem symetrycznego algorytmu szyfrowania dowolnych informacji z użyciem własności hipersfery i przestrzeni wielowymiarowych. „Innowacyjność projektu opiera się na możliwości przedstawienia każdej informacji jako punktu w przestrzeni n-wymiarowej” (o swojej pracy młody naukowiec opowiada TUTAJ). Opiekunem naukowym tego projektu jest dr Aurelia Cegłowska.

W nagrodę utalentowany uczeń otrzymał stypendium naukowe w wysokości 10 tys. zł, a także weźmie udział w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych naukowców na świecie – Regeneron International Science and Engineering Fair w USA.

Drugie miejsce (i stypendium 7 tys. zł) zdobyli Daniel Czech i Mateusz Niedobecki z Technikum nr 1 im. Stanisława Staszica w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku (za projekt „ISP – Inteligentny System Przewietrzania”), trzecie miejsce (stypendium 5 tys. zł) uzyskała Olga Ścieszka z XL LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie (za projekt „Preferencje Varroa destructor w porażaniu czerwiu wychowywanego na młodych i starych plastrach pszczelich”).

Zwycięzcami internetowego plebiscytu „Innowator jutra” zostali Piotr Fil i Władysław Sowul za projekt „Samolot dwustronny”. Otrzymali bon o wartości 2 tys. zł pozwalający na udział w wybranej przez siebie konferencji naukowej.

W tym roku do konkursu zgłoszono w sumie 216 projektów. Do krajowego finału zakwalifikowało się 35. Oceniało je jury złożone z 17 przedstawicieli instytucji naukowych i firm. Podczas tegorocznej internetowej odsłony Gdynia E(x)plory Week, oprócz Krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory, odbył się Festiwal Nauki i Technologii oraz XI Kongres „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji”. Gościem specjalnym była prof. Ada Yonath, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

(r), źródło: UM Wrocław

Leave a Reply