Mniejsze pensje nauczycieli przez „Polski Ład”? Ministerstwo zaprzecza

Fot. Pixabay

W pierwszych dniach stycznia, głównie w mediach społecznościowych, pojawiły się skargi nauczycieli, którzy twierdzą, że otrzymali wynagrodzenia mniejsze nawet o 300 zł. Za tę sytuację obwiniają przepisy „Polskiego Ładu”. Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprzecza i apeluje o niewprowadzanie w błąd opinii publicznej. Wiele wskazuje na to, że przyczyną niższych pensji za styczeń jest nie złożenie przez nauczycieli oświadczenia PIT-2.

Przypomnijmy, że od początku 2022 r. płacimy podatki według nowych przepisów, związanych z wprowadzeniem „Polskiego Ładu”. Kwota wolna od podatku wzrosła do 30 tys. zł, podniesiono drugi próg podatkowy, jednocześnie likwidując możliwość odliczenia od podatku części składki zdrowotnej. Ministerstwo Finansów zapewnia, że zdecydowana większość podatników zyska na tych zmianach. Natomiast klasa średnia (zarabiająca rocznie pomiędzy 68 412 zł a 133 692 zł) ma nie stracić na zarobkach dzięki wprowadzonej uldze.

Jak to więc możliwe, że nauczyciele przez „Polski Ład” mieliby zarabiać mniej? W mediach społecznościowych pojawiły się komentarze, że wypłaty za styczeń (są wypłacane z góry) są uszczuplone od 200 do 400 zł? 

Radosław Brzózka, samorządowiec i publicysta, menedżer oświaty współpracujący z Ministerstwem Edukacji i Nauki, 3 stycznia skomentował na Twitterze:

„Niektóre samorządy (w praktyce płatnicy płac w szkołach) nie zastosowały prawidłowo ulgi dla klasy średniej. Jeśli jej nie włączyły, to niektórym nauczycielom wypłacono mniej niż dotychczas. Można włączyć ulgę od lutego. Należny jest także zwrot pieniędzy za styczeń. (…)”.

Portal 300gospodarka.pl poinformował, że w przypadku nauczycieli to nie musi być kwestia ulgi dla klasy średniej, tylko efekt braku złożonego oświadczenia PIT-2. 

Jak wyjaśnia portal 300gospodarka.pl, PIT-2 to oświadczenie o rezygnacji z odliczania kwoty zmniejszającej podatek (a według oficjalnego nazewnictwa to oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych). Mogą je złożyć pracownicy do swojego pracodawcy. Oświadczają w nim, że nie mają dochodów z innego tytułu, niż wynagrodzenie z pracy. Oświadczenie to jest potrzebne, by pracodawca, odprowadzając za nas co miesiąc zaliczkę na podatek dochodowy, odliczył od niej odpowiednią cześć kwoty zmniejszającej podatek.

Czym jest ta kwota? W polskim systemie podatkowym część naszego dochodu jest w ogóle wolna od opodatkowania. Polski Ład ją radykalnie podniósł, do 30 tys. zł. Kwota zmniejszająca podatek to suma, jaką zapłacilibyśmy od dochodu wolnego od opodatkowania. W praktyce jest to 17 procent (tyle wynosi stawka podatku dla pierwszego progu) kwoty wolnej, co można potrącać na dwa sposoby: albo co miesiąc odejmując ją właśnie od zaliczki, którą płaci za nas pracodawca (wtedy odlicza się miesięcznie jedną dwunastą), albo w rozliczeniu rocznym.

Jeśli nie złożymy oświadczenia PIT-2, to nadal będziemy mogli odliczyć sobie tę kwotę, ale dopiero przy składaniu zeznania podatkowego w kwietniu. Do tej pory przy niskiej kwocie wolnej nie miało to większego znaczenia. Ale teraz ma, bo różnica w wypłacie bez złożenia PIT-2 może wynosić nawet kilkaset złotych – tłumaczy portal 300gospodarka.pl.

PIT-2 wymaga złożenia tylko raz. Jeśli złożymy go w tym roku podatkowym, nie musimy tego powtarzać w kolejnych. O tej zasadzie przypomniało Ministerstwo Finansów

4 stycznia na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki Oświadczenie MEiN pojawiło się poniższe oświadczenie:

„Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje, że zakończyło się spotkanie z kuratorami oświaty z całej Polski. Dotyczyło ono rzekomego zaniżania wynagrodzeń nauczycieli, które miałoby wynikać z wejścia w życie przepisów z zakresu Polskiego Ładu. Żaden kurator oświaty nie potwierdził tego rodzaju sytuacji. W związku z tym MEiN apeluje o niewprowadzanie w błąd opinii publicznej.

Jeżeli w indywidualnych przypadkach nauczyciel z innych powodów otrzymał niższe wynagrodzenie, prosimy o kontakt z organem prowadzącym oraz przekazanie informacji na adres informacja@mein.gov.pl”.

(J), żródło: 300gospodarka.pl, MEiN

Leave a Reply