Młody Muzyk Roku 2020 – sukces Jana Pieniążka

Jan Pieniążek Młodym Muzykiem Roku 2020, fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego/Jan Bogacz

Jan Pieniążek, uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej, został Młodym Muzykiem Roku 2020. Finał konkursu odbył się 8 listopada br. w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie.

Młody Muzyk Roku to ogólnopolski konkurs na najlepszego młodego muzyka grającego na jednym z klasycznych instrumentów. Projekt promuje młode talenty ze szkół muzycznych.

Podczas emitowanych w TVP Kultura tegorocznych przesłuchań półfinałowych 18 i 25 października zaprezentowało się 10 muzyków.

Do ścisłego finału zakwalifikowali się: marimbafonista Jan Pieniążek (uczeń bielskiego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki), akordeonista Krzysztof Polnik (uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu), saksofonista Oskar Rzążewski (absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, obecnie student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina), klarnecista Eryk Oliwa (absolwent Państwowej Szkoły Muzyczna I st. w Strzyżowie, student AM w Katowicach) oraz skrzypaczka Hanna Pozorska (z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku).

Występy muzyków oceniało jury w składzie: Klaudiusz Baran – akordeonista i bandoneonista, rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Alina Mleczko – saksofonistka, solistka i pedagog, oraz Emilia Karolina Sitarz – pianistka i pedagog, członkini zespołów Kwadrofonik i Lutosławski Piano Duo.

Zwyciężył Jan Pieniążek, któremu w finale akompaniowała mama, Małgorzata Pieniążek. Występy można zobaczyć TUTAJ.

Zwycięzca Konkursu Młody Muzyk Roku 2020 otrzymał nagrodę Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w wysokości 20 tys. zł oraz Nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w wysokości 15 tys. zł.

Jan Pieniążek naukę gry na instrumentach perkusyjnych rozpoczął w wieku 7 lat w bielskiej szkole muzycznej. Uczestniczył w wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych oraz koncertach. Zajął I miejsce na 17. Italy Percussion Competition Montesilvano (kategoria marimba) oraz II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Opus 2020. Młody instrumentalista dokształca się i rozwija swoje umiejętności, biorąc udział w warsztatach u znanych profesorów z całego świata. Od lat jest stypendystą wielu instytucji kultury.

(r), źródło: MKiDN, Centrum Informacji TVP

Leave a Reply