Miejsce, w którym nauka spotyka się z zabawą

Doświadczenia z nowoczesnymi technologiami: fot. Epi-Centrum Nauki

Na Stadionie Miejskim w Białymstoku od sierpnia br. funkcjonuje Epi-Centrum Nauki. To pierwsze tak duże centrum naukowe we wschodniej części Polski.

W Epi-Centrum Nauki znajdują się dwie strefy. Jedna skierowana jest dla wszystkich bez względu na wiek. Jest to wystawa główna, która ma powierzchnię 2670 m kw., czyli tyle ile zajmuje 50 klas szkolnych. Zwiedzający mają do dyspozycji 100 stanowisk doświadczalnych, z których mogą korzystać we własnym tempie i bez narzuconej z góry kolejności zwiedzania.

Wystawa główna obejmuje kilkanaście obszarów tematycznych. Można znaleźć tam stanowiska z dziedzin takich jak: optyka, transport, telekomunikacja, medycyna, automatyka, robotyka czy mechanika. Są tu również trzy laboratoria: robotyki, energetyki i elektromobilności. Organizowane są s nich rozmaite zajęcia i warsztaty.

Druga część ekspozycji to Strefa Małego Odkrywcy dedykowana przede wszystkim dzieciom w wieku od 3 do 10 lat. Po kolorowej przestrzeni edukacyjnej o powierzchni 600 m kw. zwiedzających oprowadzają przewodnicy – Zmysłek i Majka Pytajka. Znajduje się w niej pięć obszarów tematycznych: Poznawanie i wiedza, Poznaj swoje ciało, Technika, Świat budownictwa, Energia wody oraz Laboratorium Małego Odkrywcy (LABBAR).

Epi-Centrum Nauki powstało w ramach projektu „Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy w Białymstoku” dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014–2020. Całkowita wartość projektu to 25,4 mln zł.

(WP), źródło: Urząd Miejski w Białymstoku, epi-centrum.bialystok.pl

Leave a Reply