Medale polskich uczniów na międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych

Polscy uczniowie zdobyli 4 srebrne medale na zakończonych w Paryżu zawodach XVIII Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej; fot. olimpiadageograficzna.edu.pl/Dorota Dorochowicz

Wakacje w pełni, ale nie dla nich. W lipcu br. polscy uczestnicy międzynarodowych olimpiad przedmiotowych zmagali się z rówieśnikami z całego świata. Z sukcesami. Młodzi matematycy, fizycy, chemicy, geografowie i biolodzy zdobyli medale.

52. Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna

odbyła się w formule online (10-17 lipca br.). Podczas zmagań młodych fizyków z całego świata polscy uczniowie zdobyli dwa srebrne i dwa brązowe medale oraz jedno wyróżnienie.
Srebrne medale dla polskiej drużyny wywalczyli:

Filip Baciak – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie,
Stanisław Karpiejczyk – uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie.

Brązowy krążek zdobyli: Mateusz Kamiński – VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie, Kacper Paciorek – V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Wyróżnieniem został uhonorowany Piotr Borodako z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

To najlepsze od kilku lat wyniki naszych uczniów na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej. Przypomnijmy, że pierwsza MOF odbyła się w Warszawie w 1967 r. W zawodach uczestniczyli wówczas reprezentanci tylko 5 krajów. Konkurs zorganizował prof. Czesław Ścisłowski. Z czasem przedsięwzięcie zaczęło się rozwijać. W 2018 r. w olimpiadzie uczestniczyły drużyny z aż 92 państw z całego świata.

Do udziału w Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej poszczególne kraje delegują 5 utalentowanych młodych fizyków. Podczas zawodów uczniowie mierzą się z egzaminem eksperymentalnym i teoretycznym.

Następna edycja olimpiady odbędzie się w Japonii w 2023 r.

W 54. Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej

13 lipca wzięło udział ponad 300 zawodników z 83 krajów. Olimpiadę w trybie zdalnym zorganizował Uniwersytet Nankai (Chiny). Zawodnicy mierzyli się z 9 zadaniami teoretycznymi.

W zawodach międzynarodowych uczestniczą zwycięzcy krajowych rywalizacji. Złote medale otrzymuje 12 proc. najlepszych uczniów, srebrne – 22 proc., a brązowe kolejne 32 proc. uczestników. Nagroda specjalna jest przyznawana uczniowi, który uzyskał najwyższy ogólny wynik.

Polska reprezentacja – Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna; fot. olchem.edu.pl

Każdy z polskich uczestników wywalczył medal. Najwyższą lokatę – 28 miejsce na świecie – i złoty medal zdobył Michał Lipiec z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Adam Sukiennik z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej w Łodzi to srebrny medalista, który uplasował się na 55 miejscu. Srebro zdobył także Roman Buksak z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Szczecinie, zajmując 66 miejsce. Brązowy medal to osiągnięcie Dominika Ducha z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni.

Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna to coroczne zawody dla uczniów szkół średnich, organizowane od 1968 r. Po raz pierwszy zostały zorganizowane w Pradze z inicjatywy Czechosłowacji, Polski i Węgier. IChO odbyła się trzykrotnie w Polsce: w 1969 r. w Katowicach, w 1978 r. w Toruniu oraz w 1991 r. w Łodzi.

W dotychczasowych olimpiadach Polacy potwierdzali swój wysoki poziom. W ubiegłorocznej edycji przedsięwzięcia, która odbyła się w Japonii, nasi zawodnicy zdobyli 3 srebrne oraz brązowy medal. Organizatorem 55. Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej będzie Szwajcaria.

33. Międzynarodowa Olimpiada Biologiczna

odbyła się w stolicy Armenii (10-18 lipca). Złoto dla Polski zdobyła Jagienka Mądrzak, uczennica VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (20 miejsce).

Srebrne krążki przywieźli do kraju: Aleksandra Kowalczyk – uczennica III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (32 miejsce), Szymon Bander – uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy (37 miejsce), Zuzanna Żyra – uczennica Gdańskiego Liceum Autonomicznego (42 miejsce).

Jednym z ważnych aspektów zadań praktycznych podczas olimpiady była bioinformatyka – dziedzina badań naukowych, która łączy biologię, informatykę, naukę o danych, matematykę i statystykę.

34. edycja olimpiady odbędzie się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

18. Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna w Paryżu

W zawodach, które odbyły się w formule zdalnej (12-18 lipca) wzięło udział 209 zawodników z 54 krajów. Uczestnicy zmierzyli się z testem pisemnym, wirtualnymi zajęciami terenowymi oraz quizem multimedialnym.

Test pisemny składał się z pytań dotyczących m.in. zrównoważonego rozwoju, wysp Pacyfiku Południowego, ruchu lotniczego i gazów cieplarnianych oraz zagrożeń naturalnych w kontekście rozwoju obszarów miejskich. Zajęcia terenowe odbyły się w formie wirtualnej wycieczki, w ramach której uczniowie mieli zaproponować nowe formy zrównoważonego rozwoju turystyki na obszarach bagiennych Vernier. Quiz multimedialny zawierał 40 zadań jednokrotnego wyboru z geografii fizycznej oraz społeczno-ekonomicznej.

Polska drużyna zdobyła 4 srebrne medale i zajęła 5 miejsce w klasyfikacji drużynowej 18. Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej. Zwyciężył Singapur, przed Litwą i drużyną z Tajwanu.

Polscy uczniowie zdobyli 4 srebrne medale na zakończonych w Paryżu zawodach XVIII Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej; fot. olimpiadageograficzna.edu.pl/Dorota Dorochowicz

Srebrny medal i najwyższą lokatę – 20 miejsce na świecie – zajął Mateusz Tomiczek, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku.

Piotr Zatwarnicki to srebrny medalista z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu, który zajął 25 miejsce.

Na miejscu 35 uplasowała się Anna Zientek, uczennica VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Na 50 miejscu znalazł się uczeń VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV w Warszawie Filip Szczęk.

Zawody organizuje Międzynarodowa Unia Geograficzna. W dotychczasowych olimpiadach Polacy siedmiokrotnie wracając z laurami zwycięzców w klasyfikacji drużynowej (1996, 1998, 2000, 2004, 2006, 2015 i 2017). Odnieśli również sukcesy w klasyfikacji indywidualnej.

Następna Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna odbędzie się w sierpniu 2023 r. w Bandung w Indonezji.

63. Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna

odbyła się w stolicy Norwegii (6-16 lipca). W klasyfikacji drużynowej Polska reprezentacja uplasowała się na dwunastym miejscu. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z Chin – każdy z nich zdobył maksymalną liczbę punktów. Na drugim miejscu znalazła się Korea Południowa, a na trzecim Stany Zjednoczone.

Polscy uczniowie na 63. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej; fot. imo2022.org

Z wynikiem 33 punktów srebrne medale dla Polski zdobyli:

Korneliusz Obarski – uczeń Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie, Mateusz Gabzdyl – uczeń V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej.
Obu uczniów tylko jeden punkt dzielił od złotego medalu.

Srebrny krążek z Oslo przywieźli również:
Kosma Kasprzak – uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (31 pkt.), Marek Zbysiński – uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie (30 pkt.).

Zdobywając 28 punktów, brązowe krążki wywalczyli: Antoni Buraczewski – uczeń Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, Mateusz Rajs – uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna to najbardziej prestiżowe zawody królowej nauk dla uczniów szkół średnich. To najstarsza olimpiada przedmiotowa – pierwszy raz odbyła się w roku szkolnym 1949/1950 w Rumunii. Polska trzykrotnie – w roku 1963, 1972 i w 1986 – była jej gospodarzem.

Uczestnicy mierzą się z zadaniami, do rozwiązania których potrzeba nieszablonowego myślenia i dużej wiedzy teoretycznej. Podczas zawodów rozwiązują sześć zadań (po trzy każdego dnia), ocenianych w skali 0-7. Zadania dotyczą różnych dziedzin matematyki: algebry, teorii liczb, geometrii i kombinatoryki.

Oprac. JJ, źródło MEiN

Leave a Reply