Marta Florkiewicz-Borkowska laureatką Nagrody im. Ireny Sendlerowej

Marta Florkiewicz-Borkowska, nauczycielka w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach (gmina Pawłowice), została tegoroczną laureatką Nagrody im. I. Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w sobotę 11 grudnia.

Marta Florkiewicz-Borkowska jest nauczycielką języka niemieckiego i zajęć rozwijających kreatywność w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach.

Realizuje projekty społeczne, charytatywne, arteterapeutyczne i algorytmiczne. Jest autorką cyklu rozwojowego z elementami arteterapii „Jesteś Ważna” – pomaga dziewczynom uwierzyć w siebie oraz wzmocnić ich poczucie własnej wartości.

Od 8 lat szyje przytulanki „Pożeracze smutków”, przekazując je m.in. dzieciom na oddziałach onkologicznych, angażując w to pielgrzymowicką młodzież, lokalną społeczność, a obecnie również ponad 100 szkół w całej Polsce.

Nagroda im. I. Sendlerowej „Za naprawianie świata” (15 tys. zł) przyznawana jest od 2006 roku. Upamiętnia Irenę Sendlerową – działaczkę społeczną, Sprawiedliwą wśród Narodów Świata, która w czasie II wojny światowej uratowała ponad dwa tysiące żydowskich dzieci. Ideą nagrody jest wspieranie nauczycieli działających na rzecz tolerancji, równości, dialogu międzykulturowego, solidarności społecznej.

W tym roku była to już XV edycja konkursu organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Wśród nominowanych znaleźli się też: Monika Darmofał-Karnowska – pedagog szkolny w I Liceum Ogólnokształcącym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Agnieszka Foryś – nauczycielka języka polskiego w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie, Agnieszka Gabryelska – nauczycielka historii, wiedzy o społeczeństwie, historii i społeczeństwa w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu; Maria Jaszczyk – nauczycielka przyrody, biologii, wychowania do życia w rodzinie w Szkole Podstawowej im. Tony’ego Halika w Górznej; Maria Weronika Kmoch – nauczycielka historii, historii i społeczeństwa w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie; Anna Konarzewska – nauczycielka języka polskiego w XIV Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku; Radosław Potrac – nauczyciel historii, wychowania do życia w rodzinie, wychowawca klasy integracyjnej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863 r. w Warszawie, Joanna Roszak – nauczycielka języka polskiego i filozofii w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu; Robert Strzała – nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej.

(r), źródło: Centrum Edukacji Obywatelskiej

Leave a Reply