Magiczny dywan i światłowodowa kurtyna

0
1181
Sala doświadczania świata w SP nr 2 w Nowej Soli, fot. UM w Nowej Soli

W Szkole Podstawowej nr 2 im. M. Konopnickiej z Oddziałami Integracyjnymi w Nowej Soli powstała sala doświadczania świata. Pracownia ma być miejscem o wielu funkcjach: relaksacyjnych, edukacyjnych i terapeutycznych.

Jak informuje Urząd Miejski w Nowej Soli, sala jest dostępna zarówno dla dzieci zdrowych, jak i z niepełnosprawnościami. Sprzęt, który się w niej znajduje, stwarza wiele możliwości do pracy, zabawy i terapii. Pracownia pełni także funkcje wyciszającą i relaksacyjną. Pokój uspokajający zmysły został specjalnie wydzielony. Wyposażono go w leżanki. Są tu też światłowodowa kurtyna, „tunel nieskończoności” czy wodna kolumna. Poszczególnymi elementami steruje nauczyciel.

Drugie pomieszczenie podzielone jest na części zabawową oraz edukacyjną, przy czym w zależności od doboru zadań i zabaw części te mogą pełnić obie funkcje. Znajduje się tam przede wszystkim sprzęt multimedialny, np. magiczny dywan (podwieszony na suficie projektor wyświetla obraz na podłodze) oraz magiczna ściana (wielofunkcyjna tablica multimedialna). Oba elementy angażują do pracy wszystkie zmysły ucznia, łączą ruch z wirtualną rzeczywistością. Podstawową bazę gier i zadań można stale uzupełniać.

W sali znajdują się także klasyczne pomoce dydaktyczne, jak gry, puzzle, mozaiki, klocki, pomoce doskonalące motorykę, sprawność językową, spostrzeganie, koordynację wzrokowo-ruchową, koncentrację uwagi. W pomieszczeniach odpowiednio dobrano kolorystykę. Na całej powierzchni podłogi położono dywan. Są pufy, materace, basen z piłkami. Miejsce do pracy przy stoliku zostało zorganizowane inaczej niż w typowej klasie po to, by uczeń nie miał poczucia odbywania kolejnej lekcji, ale w atrakcyjny sposób nabywał nowych umiejętności, doskonalił różne funkcje. Sala powstała dzięki dofinansowaniu w wysokości 80 tys. zł przez Fundację ORLEN.

(r), źródło: UM w Nowej Soli

Leave a Reply