Lektury inaczej – inspiracje

Screen z Dziadów cz. II, źródło: StrefaLektur.pl

Dla uczniów przygotowane zostały nagrania tekstów literackich. Czytają je aktorzy wrocławskiego Teatru Polskiego – w scenografii i kostiumach adekwatnych do treści. Dla nauczycieli powstały materiały, które mogą być inspiracją do przeprowadzenia lekcji na temat danej lektury – z wykorzystaniem np. formy etiudy teatralnej. Projekt nosi nazwę „StrefaLektur.pl”.

„Strefa Lektur została stworzona po to, by wesprzeć edukację w sferze literatury przez zawodowych artystów (twórców filmu i teatru). Głównym celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim próba oswojenia młodych ludzi z trudnym dla nich do zinterpretowania tekstem literackim” – wyjaśniają autorzy projektu.

Lektury nagrano w naturalnej scenografii pasującej do treści oraz z wykorzystaniem strojów nawiązujących do tekstów i konkretnej epoki.

Uczniowie mogą obejrzeć: „Artystę” Sławomira Mrożka, „Katarynkę” Bolesława Prusa, „Żonę modną” Ignacego Krasickiego, „Dziady część II” Adama Mickiewicza, „Bajki” Ignacego Krasickiego. Nie są to adaptacje, ale nagrania tekstów 1:1 (forma tzw. performatywnego czytania). Dostępne są na stronie: http://strefalektur.pl/index.php/dla-ucznia/.

Przygotowano także materiały dla nauczycieli dotyczące nagranych lektur. Omawiają m.in. dramę jako pomocnicze narzędzie dydaktyczne, tłumaczą, na czym polega etiuda teatralna. Do każdej z lektur dodane zostały konkretne propozycje do wykorzystania na lekcjach. Pomysły te bazują głównie na formie etiudy teatralnej. Zawierają sporo ćwiczeń, przykładów – można je znaleźć tutaj: http://strefalektur.pl/index.php/dla-nauczyciela/.

„Ćwiczenia podobne wykonują studenci uczelni artystycznych w pierwszym roku edukacji. O ile w ich przypadku mają one za zadanie pogłębienie ekspresji, ośmielenie i wydobycie tkwiącego w nich potencjału artystycznego – o tyle w dramie etiudy teatralne to po prostu ramy działań, które mają Państwu ułatwić pracę, zainspirować do wspólnych poszukiwań wraz z uczniami” – wyjaśniają autorzy projektu.

Jak podaje Kuratorium Oświaty w Łodzi, darmowy projekt edukacyjny „Strefa Lektur” został zrealizowany przez Fundację ArtTrakcja.

(r), źródło: Strefa Lektur.pl, Kuratorium Oświaty w Łodzi

Leave a Reply