Kulinarne spotkanie uczniów z przedszkolakami

Uczniowie Zespołu Szkół nr 6 w Tychach z przedszkolakami z grupy Wiewiórki; fot. Przedszkole nr 8 w Tychach

Od wielu lat tyskie placówki Przedszkole nr 8 „Zielony Ogród” z Oddziałami Integracyjnymi oraz Zespół Szkół nr 6 współpracują, organizując międzypokoleniowe spotkania dzieci i młodzieży. 27 września po raz kolejny przedszkolaki współdziałały z nastolatkami podczas spotkania kulinarnego w ramach Śląskiej Szkoły Promującej Zdrowie.

W ramach wspomnianej współpracy młodzież z ZS nr 6 spędza czas z przedszkolakami, czytając im, opiekując się nimi podczas wycieczek czy występując wspólnie dla seniorów i podopiecznych hospicjum. Przedszkole „Zielony Ogród” wraz z ZS nr 6 współpracowały również w ramach takich programów jak: „Czyste Powietrze”, „19 Dni Przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży” i „Adopcja Serca” (zbiórka funduszy na edukację dla dziecka z Afryki). Placówki organizowały też wyprawy do stadniny koni (prace w stajniach, pielęgnacja zwierząt), pikniki i kiermasze prozdrowotne.

27 września br. odbyło się kolejne spotkanie przedszkolaków z młodzieżą pod hasłem „Kulinaria dla zdrowia”. Przygotowano kanapki i szaszłyki warzywno-owocowe. Uczniowie ZS nr 6 uczyli młodszych kolegów, jak się zdrowo odżywiać. – Mali i duzi mieli okazję doświadczania wielu pozytywnych emocji, co sprzyja rozwojowi sfery psychicznej i budowaniu właściwych relacji rówieśniczych i międzypokoleniowych – mówi Bożena Dzierkacz, jedna z nauczycielek w Przedszkolu nr 8.

Te spotkania kształtują dobre relacje między dziećmi w wieku przedszkolnym a ich nastoletnimi kolegami. Młodzież dzięki takim spotkaniom uczy się cierpliwości, wrażliwości i otwarcia na drugiego człowieka. Jest to też dobry sposób na wartościowe zagospodarowanie czasu uczniom. Maluchy z kolei zawsze z niecierpliwością czekają na starszych kolegów. Przedszkolaki cieszą się, że nastolatki wspierają ich w zdobywaniu nowych umiejętności. – Dla przedszkolaków relacja z nastolatkami jest bardzo atrakcyjna, ponieważ są oni o wiele starsi, ale jeszcze nie są dorośli jak rodzice, dziadkowie czy nauczyciele – mówi Agata Piasecka, nauczycielka Przedszkola nr 8.

Jak dodaje Agata Piasecka, maluchy odczuwały radość z tego, że młodzież podsuwała im pomysły na zrobienie ciekawych kanapek, a jednocześnie nie wyręczała ich w tym dziele. – Po skończonej pracy jeden z uczniów radośnie i spontanicznie przybił piątkę przedszkolakowi. To było pozytywne podsumowanie spotkania – mówi Agata Piasecka.

Wioleta PIRÓG

Klucz do serc młodzieży

Leave a Reply