Krótko o zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Co łączy Messiego z Mozartem

0
3159
Dr Katarzyna Nowak; fot. ISP

Dr Katarzyna Nowak, wykładowca Instytutu Studiów Podyplomowych, przedstawia pięć rzeczy, które powinniście wiedzieć o autyzmie.

Dr Katarzyna Nowak prowadzi w ISP zajęcia na takich kierunkach jak: pedagogika specjalna – edukacja, terapia i wspomaganie osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, neurologopedia oraz diagnoza i terapia pedagogiczna.

Bogata wiedza, doceniana przez słuchaczy, uzupełniana jest przez panią Kasię doświadczeniami rodzinnymi. Jest bowiem mamą dziewięcioletniego Artura, który ma zdiagnozowane spektrum autyzmu.

Oto pięć rzeczy, które według dr K. Nowak powinniście wiedzieć o autyzmie.

1. U słynnego argentyńskiego piłkarza Leo Messiego w wieku ośmiu lat zaobserwowano występowanie zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu (ASD), dokładnie z zespołem Aspergera.

2. Do słynnych osób, u których zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu, można zaliczyć Wolfganga Amadeusza Mozarta, Alberta Einsteina i Andy’ego Warhola. Wszyscy oni byli sawantami, czyli upośledzonymi geniuszami. Pomimo że na skutek zaburzeń rozwoju codzienne, proste czynności sprawiały im sporą trudność, to posiadali oni wybitne zdolności w swojej dziedzinie. Zespół sawanta pojawia się w przybliżeniu u co dziesiątej osoby, u której zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu.

3. Według najnowszych badań wykonanych w USA jedna na 54 osoby ma zdiagnozowane zaburzenia ze spektrum autyzmu. Czterokrotnie częściej diagnozuje się je u chłopców. Czy to oznacza, że dziewczynki nie posiadają tego zaburzenia? Oczywiście nie. Po prostu u dziewczynek (oraz kobiet) istnieje pewna trudność w zdiagnozowaniu ASD z racji tego, że są one doskonałymi aktorkami i potrafią się maskować. Dzieje się też tak dlatego, że zaburzenia ze spektrum autyzmu inaczej objawiają się u dziewczynek (kobiet) niż w przypadku chłopców (mężczyzn). Mogą być maskowane depresją, chorobą afektywną dwubiegunową czy ADHD.

4. Każda osoba ze spektrum autyzmu jest inna. Nie ma dwóch takich samych. Jednakże można wyróżnić najczęściej występujące oznaki zaburzeń, takie jak: brak kontaktu wzrokowego bądź kontakt wzrokowy słabo modulowany oraz problemy w rozwoju społecznym i emocjonalnym. Czasami takie osoby wydają się chłodne, bez uczuć. Czy tak faktycznie jest? Nie, one posiadają uczucia, tylko nie są w stanie ich uzewnętrznić. Spotykamy się też z opiniami, że osoby z ASD są pozbawione empatii. To nieprawda. One mają empatię, tylko ich problemy rozwojowe uniemożliwiają im ją w pełni okazywać.

5. 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia ubieramy się na niebiesko. Jedni uważają, że to dlatego, iż ten kolor to symbol niewinności. Inni wiążą niebieski z chłopcami, u których znacznie częściej diagnozowane jest spektrum zaburzeń autystycznych. 

(J), artykuł na podst. filmu nakręconego w ramach cyklu

<

p align=”JUSTIFY”>#WiedzaChallange Instytutu Studiów Podyplomowych w Tychach

(arc)

Autyzm: zaburzenia sensoryczne a wybiórczość pokarmowa

Autyzm wciąż odkrywany na nowo

Adrian Borowik o terapii autyzmu zabawą

Leave a Reply