Klockiem w matematykę!

1
2479
Zajęcia z zestawami LEGO przygotowują dzieci do nauki w szkole zarówno poznawczo, jak i społecznie

W Szkole Podstawowej nr 10 Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja 1 w Bielsku-Białej odbyła się konferencja dla nauczycieli połączona z warsztatami pt. „Przedszkolaki – nie dla draki! Rozwiązania Lego Education dla przedszkola i klas 1-3 SP”.

W wydarzeniu wzięli udział dyrektorzy i nauczyciele przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej.

Klocki LEGO zagościły w Szkole Podstawowej nr 10 w Bielsku-Białej w 2013 r. Nauczyciele szczególnie docenili zestaw LEGO Education MoreToMath. Również dlatego, że ten zestaw ma całkowicie przetłumaczoną na język polski obudowę dydaktyczną. Bezpłatne oprogramowanie dla zestawu można pobrać bezpośrednio ze strony LEGO Education. Wraz z oprogramowaniem otrzymujemy polski podręcznik nauczyciela oraz gotowe do wykorzystania kolorowe karty aktywności (karty pracy) dla uczniów, także przygotowane w języku polskim.

Zestaw LEGO Education MoreToMath ma przetłumaczoną na język polski obudowę dydaktyczną i podręcznik

Praca z zestawem MoreToMath wspomaga – według Agnieszki Hermy, doradcy metodycznego z matematyki – przygotowanie dzieci do nauki w szkole zarówno poznawczo, jak i społecznie. Współpraca w zespole (zbudowanie konstrukcji zgodnie z podaną instrukcją) sprawia, że dziecko – uczestnicząc w zabawie – uczy się obdarzać uwagą inne dzieci i osoby dorosłe. Musi uważnie słuchać wskazówek i konfrontować swoje pomysły z innymi, co wymaga rozmowy. Podczas konferencji Agnieszka Herma, w wykładzie „Klockiem w matematykę!” wskazała też na umocowanie w podstawie programowej wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej proponowanych zajęć matematycznych z wykorzystaniem klocków.

Iga Malik z Fundacji ALE Nauczanie, certyfikowany trener Akademii LEGO Education zaprezentowała rozwiązania LEGO Education dla przedszkoli. To przede wszystkim wykorzystanie pozytywnych skojarzeń dzieci związanych z klockami do wspierania kreatywności, rozbudzania wyobraźni i podtrzymywania motywacji do uczenia się. Zajęcia z LEGO Education kształtują kompetencje matematyczne, techniczne, językowe i społeczne. Mogą także zostać wykorzystane w pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SPE) oraz podczas zajęć z elementami integracji sensorycznej (SI).

Warsztaty w Bielsku-Białej były owocne

W części warsztatowej uczestnicy mogli wziąć udział w szkoleniach wybranych spośród zaproponowanych przez organizatorów: „Rozwiązania LEGO Education dla przedszkola”; „Klockiem w matematykę! – praca z dziećmi 6+ i zestawami LEGO Education MoreToMath”; „Bądź kreatywny!” – praca z klockami LEGO Education z wykorzystaniem zestawu kreatywnego dla dzieci 4+”; „Wielowymiarowe wykorzystanie klocków LEGO Education w pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Konferencję i warsztaty zorganizowali: SP nr 10 w Bielsku-Białej, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej, firma AKCES Edukacja Kurzyca, Piasecki sp. j. z Przeźmierowa koło Poznania (jedyny partner oraz oficjalny dystrybutor LEGO Education w Polsce) oraz Fundacja ALE Nauczanie.

Dr Agnieszka HEBA, wykładowca Instytutu Studiów Podyplomowych w Tychach, trener ICT i e-learningu

1 KOMENTARZ

Leave a Reply