Kacper Trukała, uczeń czwartej klasy (kierunek technik mechanik) Zespołu Szkół nr 5 w Tychach, pasjonuje się modelarstwem. Sam projektuje i konstruuje zdalnie sterowane modele. Kacper zamierza wystartować w konkursie Explory 2022, największym w Polsce przedsięwzięciu wspierającym utalentowaną młodzież w realizacji innowacyjnych projektów naukowych.
Kiedy byłem mały, zawsze bawiłem się samolotami i łódkami. Fascynowały mnie modele zdalnie sterowane. Kiedyś w szkole zobaczyłem ogłoszenie o zajęciach modelarstwa lotniczego – mówi Kacper Trukała.
Zacząłem od budowy szybowców z balsy i sosny. Później zbudowałem model samolotu latającego na uwięzi w klasie F2/A. Chciałem spróbować budowy modeli zdalnie sterowanych zamiast kupowania gotowych. Zacząłem uczęszczać do innej modelarni z chęcią budowy samolotów. Okazało się jednak, że tam specjalizowano się w ślizgach (łodziach). Przygodę konstruktora zacząłem od modelu klasy H (HYDRO), którego budowa opiera się na konstrukcji drewnianej. Dziś w zawodach startuję z modelami wszystkich klas E, H oraz O. Jestem także sędzią – dodaje Kacper.
Uczeń ZS nr 5 (popularnej „Budowlanki”) chciał wyjść poza pewien schemat i spróbować samodzielnie skonstruować swoją łódkę. Tym bardziej, że po paru latach zajmowania się modelarstwem zaczął dostrzegać problemy konstrukcyjne w planach budowy i w gotowych modelach.
Kacper biegle posługuje się programami CAD (np. Inventor czy Fusion), służącymi do projektowania wspomaganego komputerowo. Można za ich pomocą modelować trójwymiarowe części. Powstaje w ten sposób wirtualny prototyp urządzenia. Na podstawie takiego trójwymiarowego modelu możliwe jest wykonanie rysunków montażowych czy analiz wytrzymałościowych.
Kacper potrafi również stosować G-kody, używane do zapisu poleceń dla urządzeń obróbki materiałów przez komputerowo sterowane frezarki, tokarki czy elektrodrążarki (obróbka CNC).
– Postanowiłem rozpocząć od zaprojektowania łódki HYDRO w programie CAD. Wydrukowałem wszystkie części na drukarce 3D. Po obrobieniu wydruków ściągnąłem formę i technologią infuzji próżniowej powstał laminat z włókna węglowego. W ten sposób narodziła się idea całkowicie nowej i jeszcze niesprawdzonej przez nikogo konstrukcji HYDRO – relacjonuje uczeń.
Model Kacpra ma śrubę napędową półzanurzeniową, wyprowadzoną poza obrys kadłuba, posiada trzy punkty styku z wodą i dwa pływaki. Silnik o pojemności 3,5 cm sześc. spala paliwo nitro. Chłodzony jest wodą pobieraną ze steru, obroty ok. 40 tys. na minutę, czyli jakieś 600 cykli na sekundę. Jednym słowem – popularny dwusuw pracujący jak diesel.
Zespół Szkół nr 5 w Tychach reprezentowany przez Kacpra Trukałę (pod okiem nauczycieli: Magdaleny Mostek i Tomasza Mościpana) ma zamiar w najbliższym czasie złożyć podanie o rejestrację w konkursie Explory 2022. Daje on młodym talentom szansę na skonfrontowanie swoich pomysłów z przedstawicielami świata nauki oraz zdobycie doświadczenia w prezentowaniu autorskich projektów naukowo-badawczych. W przypadku Kacpra będzie to projekt łódki w klasie HYDRO. Do wygrania jest między innymi 10 tys. zł.
(JJ)
Kacper Trukała z nauczycielem Tomaszem Mościpanem i swoją konstrukcją modelu łodzi; fot. ZS nr 5/FB