Gdynia: Wsparcie dla rodziców zdolnych uczniów

0
702
Fot. freepik.com

Najbardziej uzdolnieni uczniowie z Gdyni uczą się tego, na co nie zawsze wystarcza czasu na szkolnych lekcjach matematyki, fizyki, informatyki, chemii, biologii czy kompetencji społecznych. „Zdolni z Pomorza” to projekt, który kompleksowo wspiera zdolnego ucznia, ale także i jego rodziców w obszarze kompetencji wychowawczych. Na początku marca ruszają dla nich specjalne warsztaty edukacyjno-rozwojowe, które poprowadzi Mariola Cirson, doświadczona psycholog i psychoterapeutka.

Jakość gdyńskiej oświaty zależy w dużym stopniu od umiejętności dostosowania systemu do indywidualnych potrzeb każdego ucznia, także szczególnie uzdolnionego. Rzeczywiście, w ramach tego projektu od lat realizujemy cały wachlarz wsparcia uczniów począwszy od zapewnienia im możliwości rozwoju wiedzy „poza podręcznikiem” i kształtowania tzw. kompetencji miękkich – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Jednak, doskonale wiemy, że ich ogromny głód wiedzy to także zasługa rodziców, którzy na co dzień im towarzyszą. Dlatego w trosce o nich przygotowaliśmy cykl niezwykle ważnych warsztatów. Jestem przekonany, że to będzie naprawdę świetna okazja do wymiany doświadczeń, rozpoznania obszarów trudności i metod wspierania dziecka zdolnego. Gorąco zapraszam Państwa do udziału w tych spotkaniach – dodaje wiceprezydent.

Rodzicu, jesteś ważny

W kształceniu uczniów zdolnych często zwraca się uwagę na ich specjalne potrzeby edukacyjne, niejednokrotnie pomijając tak ważny aspekt związany z rozwojem emocjonalnym i osobowością dziecka zdolnego.

Uczniowie szczególnie uzdolnieni mają niepowtarzalną drogę rozwoju i dlatego wymagają właściwego środowiska rodzinnego, szkolnego. Tak budowana atmosfera wokół nich daje poczucie bezpieczeństwa, tworzy harmonię umożliwiającą rozwój ich talentów – podkreśla Mariola Cirson.

Te warsztaty będą doskonałą przestrzenią do wymiany doświadczeń z rodzicami i udzielenia sobie wzajemnego wsparcia, m.in. rozpoznając obszary trudności w zakresie wychowania i pomagania zdolnemu uczniowi. Będę starała się również opowiedzieć rodzicom, w jaki sposób warto budować relację dziecko – rodzic, jak doskonalić w dziecku umiejętność zarządzania sobą w czasie, jak pomóc mu radzić sobie z uczuciami i wreszcie jak efektywnie pomóc dziecku zaplanować sukces. Zapraszam, na pewno będzie inspirująco i ciekawie.

Kiedy i gdzie odbędą się zajęcia?

Warsztaty przeznaczone są dla rodziców uczniów, którzy są uczestnikami projektu „Zdolni z Pomorza – Gdynia”. Zaplanowano dla nich łącznie 6 dwugodzinnych spotkań. Pierwsze ruszają już niebawem, bo 7 marca 2022 r. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Gdyni. Ogromnym plusem zajęć jest kameralna wręcz liczba ich uczestników – 14 osób, dlatego o udziale w warsztatach decyduje kolejność zgłoszeń. Wystarczy napisać e-maila na adres: mariolacirson@o2.pl.

Harmonogram

Projekt „Zdolni z Pomorza – Gdynia” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Leave a Reply