Gdańskie Hevelianum zostało laureatem konkursu Popularyzator Nauki 2020 w kategorii „Instytucja”. Jest to najstarszy w Polsce konkurs nagradzający uczonych, ludzi mediów, instytucje oraz społeczników, których pasją jest dzielenie się wiedzą w sposób przystępny dla każdego.
Jego organizatorem jest serwis Nauka w Polsce – PAP oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Jak informuje Urząd Miasta Gdańska, gdańskie Hevelianum zwyciężyło w kategorii „Instytucja” w ogólnopolskim konkursie Popularyzator Nauki 2020, organizowanym od 16 lat.
Jestem niezwykle dumny, że Hevelianum może dziś dołączyć do zacnego grona laureatów tego konkursu. Jesteśmy wszyscy edukatorami, ale też pasjonatami, tego co robimy w pracy. Nagroda „Popularyzator Nauki” dodaje nam skrzydeł do odkrywania kolejnych naukowych zagadek i opowiadania o nich naszym odbiorcom – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum.
Informacja o tak ważnej nagrodzie przychodzi do nas w symbolicznym czasie – w przededniu obchodów 410. rocznicy urodzin naszego patrona Jana Heweliusza, słynnego astronoma, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku – dodaje.
Hevelianum to centrum nauki zlokalizowane na Górze Gradowej, z piękną panoramą Gdańska. Jest idealnym miejscem do przyjemnego spędzania wolnego czasu, spacerów wśród zabytkowej architektury i relaksu w otoczeniu zieleni. W ofercie instytucji znajdują się: interaktywne wystawy matematyczno-przyrodnicze, rozmowy online z naukowcami, ekspertami i popularyzatorami nauki, wykłady młodych naukowców, serie filmów prezentujących spektakularne doświadczenia naukowe, a także konkursy astronomiczne, w tym międzynarodowy AstroCamera dla amatorów astrofotografii czy wydarzenia plenerowe z nauką na pierwszym planie. Obecnie z powodu pandemii, Hevelianum przeniosło swoją działalności do Internetu.
Zwycięzcami 16. edycji konkursu Popularyzator Nauki oprócz Hevelianum zostali także: dr Jerzy Jarosz, dr Joanna Stojer-Polańska, Dawid Masło, Śląski Festiwal Nauki Katowice, redakcja „Filozofuj!”.
(WP), źródło: Portal Miasta Gdańska, naukawpolsce.pap.pl