Gdańska Akademia Rodzica

Gdańska Akademia Rodzica to kampania mająca na celu wsparcie kompetencji wychowawczych. W jej ramach odbywają się cykliczne, bezpłatne spotkania online ze specjalistami i rozmowy na temat relacji, zdrowia psychicznego, edukacji, zdrowego stylu życia, rozwijania talentów czy bezpieczeństwa ekonomicznego. Organizatorem kampanii jest Urząd Miasta Gdańska.

Tematem marcowych spotkań Gdańskiej Akademii Rodzica była bliskość relacji w rodzinie (nawiązywanie i utrzymywanie więzi emocjonalnej rodziców i dzieci) oraz problem obniżonego nastroju i utraty zainteresowań u młodszych dzieci.

Jak wyjaśnia Urząd Miasta Gdańska, badanie online, przeprowadzone w 2021 roku przez gminę na grupie 1670 rodziców dzieci i młodzieży w wieku szkolnym wykazało, że wsparcie kompetencji wychowawczych jest potrzebne.

Połowa badanych przyznała, że w ciągu ostatniego roku doświadczyła różnego rodzaju trudności wychowawczych, które najczęściej pojawiały się w najmłodszej grupie szkolnej (klasy 1-3 szkoły podstawowej). 

W realizacji kampanii uczestniczą specjaliści m.in. z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży, Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie czy Gdańskiego Centrum Świadczeń.

Dotychczasowe pogadanki z cyklu Gdańska Akademia Rodzica dostępne są TUTAJ.

Źródło: UM Gdańsk

Leave a Reply