Finał programu „Finansoaktywni”

Wśród laureatów ogólnopolskiego konkursu Ministerstwa Finansów znaleźli się m.in. szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zduńskiej Woli; fot. UM Zduńska Wola

Dziesięć uczniowskich zespołów z całej Polski znalazło się w finale VI edycji programu edukacyjnego „Finansoaktywni”. W tej edycji trzeba było stworzyć projekt inwestycji realizowanej z budżetu partycypacyjnego i wypromować go w szkole lub środowisku lokalnym. 5 listopada odbyło się zdalne spotkanie z udziałem finalistów, nauczycieli, przedstawicieli Ministerstwa Finansów.

Jakie pomysły miała młodzież? To na przykład stworzenie kina plenerowego jako sposobu na nudę. W finale znalazł się też projekt aplikacji „Szlakiem Marii” – do aktywnego zwiedzania Suwałk śladami Marii Konopnickiej. Były projekty parku dla młodzieży, skateparku, miejsca spotkań dla wszystkich pokoleń, a także plany budowy wiaty rowerowej ze stacją naprawczą oraz miasteczka ruchu drogowego.

„Finansoaktywni” to program edukacyjny Ministerstwa Finansów, który przybliża świat podatków i finansów uczniom szkół podstawowych (klasy V-VIII). Ma pobudzić uczniów do zdobycia praktycznych umiejętności finansowych, które w przyszłości będą mogli z sukcesami wykorzystywać w dorosłym życiu.

W tegorocznej edycji „Planujemy budżet” trzeba było stworzyć projekt inwestycji realizowanej z budżetu partycypacyjnego i wypromować go w szkole lub środowisku lokalnym.

Spośród 118 zgłoszeń kapituła konkursu wyłoniła 10 najlepszych prac, które – jak informują organizatorzy konkursu – wyróżniały się nie tylko pomysłowością i oryginalnością, ale przede wszystkim możliwością realizacji. W nagrodę uczniowie otrzymają aparaty błyskawiczne i głośniki bezprzewodowe, a ich opiekunowie czytniki e-booków.

Nagrodzone projekty:

  •  „KINO PLENEROWE – ALTERNATYWA NA NUDĘ” – autorkami są uczennice Szkoły Podstawowej im. św. Jana Bosko w Wysokiej,
  •  „SZLAKIEM MARII” – autorkami są uczennice Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej z Suwałk,
  •  „GRA MIEJSKA W BOBOLICACH – ŚLADAMI BARANKA” – autorami są uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Bobolicach,
  •  „THE ULTIMATE ANGELS” – autorami są uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 w Zespole Edukacyjnym nr 9 w Zielonej Górze,
  •  „BEE ECO” – autorami są uczniowie i uczennica ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 4 PTO w Białymstoku,
  •  „LETNI CHILL” – autorami są uczniowie Szkoły Podstawowej nr 120 im. Konstytucji 3 Maja z Łodzi,
  •  „APTEKA – OD AKTYWNOŚCI DO ZDROWIA I WITALNOŚCI” – autorami są uczniowie i uczennica Szkoły Podstawowej nr 12 im. Michała Kajki w Elblągu,
  • „PARK MŁODZIEŻY” – autorkami są uczennice i uczeń Szkoły Podstawowej im. prof. Jana Czekanowskiego w Cmolasie,
  • „SKATEPARK DLA WLENIA” – autorkami są uczennice z Zespołu Szkół im. Świętej Jadwigi Śląskiej we Wleniu,
  • „ROWEREM DO SZKOŁY” – autorami są uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. św. Alojzego Orione w Zduńskiej Woli.

(r), źródło: m.in. Ministerstwo Finansów

Leave a Reply