Dzień otwarty w Ognisku Artystycznym ACH w Tychach. Artur Barciś zaprasza na zajęcia

Już w najbliższą sobotę 18 września odbędzie się dzień otwarty w Ognisku Artystycznym ACH im. Alberta Chmielowskiego w Tychach. W godz. 10.00-12.00 w siedzibie ogniska przy ul. Sienkiewicza 1 dzieci, rodzice i dziadkowie będą mogli poznać tajniki malowania akwarelami, tworzenia obrazów techniką cyjanotypii czy pracy w glinie. Będzie okazja do wspólnego śpiewu i zaznajomienie się z grą na… ukulele. 

Ognisko Artystyczne ACH! im. Alberta Chmielowskiego w Tychach powstało z myślą o stworzeniu przestrzeni dla doświadczenia radości artystycznego tworzenia, naturalnej zdolności przeżywania zachwytu, wspólnego odkrywania świata. Tu nikt nie przejmuje się brudnymi rękami! W ognisku dzieci tworzą płaskorzeźby z gipsu, tworzą ceramikę z gliny, rzeźbią w drewnie, farbują tkaniny, rysują, malują, kaligrafują.

Wśród proponowanych w ognisku zajęć jest malowanie akwarelami, rysunek, filcowanie, dekupaż, dzierganie, kaligrafia, zajęcia wokalno-instrumentalne, zajęcia teatralne (drama), zabawy wspierające twórcze myślenie i kreatywność.

Zajęcia prowadzą pedagodzy, a jednocześnie pasjonaci rękodzieła, twórczego działania, rozmiłowani w kulturze i sztuce. – Naszym celem jest odkrywanie dziecięcych talentów. Chcemy powrócić do zajęć manualnych, których w szkole brakuje. Uczniowie powinni strugać w drewnie, przybijać gwoździe, szyć, lepić, malować, kształtować. To daje nie tylko radość tworzenia, ale kształtuje silną wolę, cierpliwość, koncentrację, zmysł estetyczny, rozwija kreatywność i zaradność – mówi Izabela Dyrda, prowadząca zajęcia w ognisku.

Ognisko zaprasza dzieci, ale też rodziców i dziadków. Twórczość nie zna granic wieku. Mamy tylko jedną metodę pracy: zabawa i zachwyt – dodaje Izabela Dyrda.

Szczegóły na stronie internetowej Ogniska Artystycznego ACH.

ZOBACZCIE FOTORELACJĘ Z POPRZEDNIEGO DNIA OTWARTEGO:

Opis niektórych zajęć prowadzonych w ognisku:

Zielone stolarstwo
Praca w drewnie dla dzieci i dorosłych. Podczas zajęć skupiamy się na tradycyjnych technikach obróbki drewna. Pracujemy narzędziami ręcznymi (noże, piły, strugi, ośniki, pilniki, i inne), uczymy się ich obsługi i konserwacji – w tym ostrzenia. Bezpieczeństwo na tym warsztacie to ważna część zajęć. Oprócz tradycyjnych technik obróbki drewna i dbania o narzędzia, nacisk położony jest na kształt, kolor i ekspresję wykonywanych przedmiotów poprzez różnorakie ćwiczenia w świeżym i suchym drewnie. Poznajemy budowę drewna, jego właściwości i omawiamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze drewna do konkretnego projektu.

Ceramika, czyli przygoda z gliną
Na zajęciach każdy z uczestników ma okazję ulepić przeróżne formy, które staną się ozdobą domu bądź pięknym drobiazgiem na prezent dla kogoś bliskiego. Wszystkie prace, które powstają są w ramach zajęć wypalane w specjalnym piecu.

Akwarele
Na zajęciach dzieci poznają różne techniki pracy z akwarelą. Spróbujesz nadać kierunek plamie koloru, tak by płynęła tam gdzie chcesz i tak, jak chcesz. Zaczynamy od prostych technik pracy z farbami akwarelowymi. A gdy opanujemy podstawy będziemy szkolić warsztat ucząc się tworzyć przeźroczystości, plany, wybieranie koloru, bądź dokładania go warstwami. W okresie świątecznym będziemy tworzyć kartki, które później każdy z uczestników będzie mógł podarować bliskim.

Alchemia koloru i inne rękodzieło
Cyjanotypia to technika fotograficzna, która wykorzystuje światłoczułość soli żelaza, charakteryzującą się monochromatycznym obrazem w kolorze niebieskim, tworzonym przez błękit pruski. Została ona wynaleziona przez Johna Herschela, który opisał ją w 1842 roku i wykorzystywał do kopiowania rycin i notatek. Jednym z najwcześniejszych przykładów zastosowań cyjanotypii były prace Anny Atkins, zajmującej się amatorsko botaniką.

KONTAKT:
Ognisko Artystyczne ACH! im. Alberta Chmielowskiego
ul. Sienkiewicza 1, 43-100 Tychy,
tel. 517 137 727, 515 403 191
e-mail: ognisko@chmielowski.edu.pl
www.chmielowski.edu.pl
FB: Ognisko Artystyczne ACH

Leave a Reply