Czas na ruch

Uczestnicy projektu „Czas na ruch" podczas ćwiczeń; screen z YouTube Visit Wrocław

We Wrocławiu realizowany jest projekt „Czas na ruch”. To emitowany w Internecie program treningowy dla dzieci i młodzieży.

– Program treningowy obejmuje pięć bloków 10-minutowych ćwiczeń wraz z rozgrzewką. Do wykonania treningu nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt, wystarczy mata i kilka metrów podłogi, dobry humor i chęci – przekonują autorzy projektu.

Jak dodają, ćwiczenia są dobrane w taki sposób, aby mogła je wykonać osoba wysportowana, jak i nieco mniej aktywna sportowo. Proponowane ćwiczenia mają wzmocnić zarówno górne, jak i dolne partie mięśni, szczególnie zaś nadwyrężony podczas wielogodzinnego siedzenia przed komputerem kręgosłup.

Filmiki treningowe emitowane są o godz. 11.00 (od 23 do 27.11) m.in. na kanale YouTube Visit Wroclaw. Nagrania mają potem trafić do szkół, aby nauczyciele wychowania fizycznego mogli z nich skorzystać podczas lekcji (np. wyświetlając na platformie Teams).

Ćwiczenia rozpoczynają się klasyczną rozgrzewką, dalej prezentowane są zestawy ćwiczeń stabilizujących oraz animal flow (np. ćwiczenia zwane krab i wspinacz, bestia) oraz zestawy wzmacniające kręgosłup. W kolejnej części uczestnicy treningu zaprezentują, w jaki sposób poprawnie wykonać wykrok, pompkę czy przysiad. Będą też krótkie informacje o higienie ruchu, sprawności fizycznej i aktywności.

W treningu udział biorą dzieci pod kierunkiem Marcina Wrońskiego, trenera personalnego, oraz Bogdana Tymoszyka, szefa Szkoły Przygody SAS, która od 17 lat tworzy wszechstronny program aktywności outdoorowych.

Pierwszy odcinek można zobaczyć – TUTAJ

Program treningowy został nakręcony w Centrum na Przedmieściu. W kolejnych tygodniach zaplanowano treningi dla seniorów oraz osób w średnim wieku.

(r), źródło: UM we Wrocławiu

Leave a Reply