Ciekawie o królowej nauk

0
332

Jak uczyć? Czego uczyć? Jak rozmawiać z uczniami, żeby chcieli słuchać? Jak zachęcać do nauki? Jak rozbudzać ciekawość? Jak pomóc zrozumieć? To tylko część pytań, które zadaję sobie niemalże codziennie i jestem przekonana, że nie tylko ja mam takie dylematy – mówi Magdalena Glac, przewodnicząca Bielskiego Oddziału Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Na te i inne pytania odpowiedzi poszukują nauczyciele uczestniczący w cyklicznej konferencji „Matematyka na dobry początek roku szkolnego”, organizowanej co roku właśnie przez bielski oddział SNM.

Jedną z misji stowarzyszenia, którą realizuje się również w trakcie tej konferencji, jest inicjowanie i popieranie wszelkich form badania i ulepszania metod oraz narzędzi nauczania matematyki; podnoszenie kwalifikacji zawodowych członków stowarzyszenia i oddziaływanie w tym kierunku na inne osoby zajmujące się edukacją matematyczną; ułatwianie wymiany informacji i koleżeńskich kontaktów w środowisku nauczycieli, w szczególności tych, którzy uczą matematyki na różnych szczeblach nauczania.

Konferencja „Matematyka na dobry początek roku szkolnego” to coroczne, wrześniowe spotkania nauczycieli „królowej nauk”, a od pewnego czasu także nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, którzy pragną uczyć matematyki ciekawiej, lepiej i nowocześniej. Bielska konferencja to nie tylko wykłady, ale cykl praktycznych warsztatów, podczas których można dowiedzieć się, jak wykorzystać kostki, karty, gry oraz inne gadżety na lekcjach. Czy warto stosować kalkulator? Jak wplatać w lekcje nowe technologie? Można też porozmawiać o tym, jak budować kreatywność uczniów i jak organizować nauczanie, aby uwzględnić różnice ich zdolności i zainteresowań. Przydatne są też wskazówki dotyczące barier poznawczych i emocjonalnych występujących w trakcie rozwiązywania przez uczniów zadań matematycznych.

Szczególny, bo nieco sentymentalny charakter miała konferencja organizowana w roku szkolnym 2017/2018, z uwagi na jubileusz 25-lecia Bielskiego Oddziału SNM. Spotkanie było okazją do wspomnień związanych z działalnością stowarzyszenia, którymi podzielili się prof. dr hab. Henryk Kąkol, Maria Kaczmarzyk, Janina Janica-Piechota, Władysław Mąsior, Maria Szczerbik, Mariola Maryszewska-Kwaśny i Alicja Krzempek. Ogłoszony wtedy został ogólnopolski konkurs „Od 1 do ∞ … czyli jeden wynik w nieskończonej ilości zadań”, polegający na ułożeniu i zilustrowaniu zadania tekstowego, którego rozwiązaniem będzie liczba 25. Efekt był niesamowity, a nagrodzone prace można było oglądać w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli WOM w Bielsku-Białej.

Na każdą konferencję organizatorzy starają się zapraszać ciekawe, znane i cenione w matematycznym świecie osobowości. Ostatnio wykład inauguracyjny wygłosił Bronisław Pabich, entuzjasta geometrii i jeden z prekursorów wykorzystania interaktywnego programu Cabri w edukacji. Podczas prelekcji poruszył zebranych efektownymi animacjami komputerowymi, umożliwiającymi wyjaśnienie – za pomocą geometrii – rozmaitych zagadnień, dotyczących m.in. kształtu Księżyca w różnych jego fazach oraz tego, jak należy oglądać obraz w muzeum, aby jego perspektywa sprawiała wrażenie naturalnej. Pokazał także, jak rozwiązać równanie kwadratowe za pomocą cyrkla, co to jest mouhefenggai i jak obliczyć objętość kuli po chińsku.

Magdalena Glac

Magdalena Glac, przewodnicząca Bielskiego Oddziału Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki:

Konferencje organizowane przez SNM dają przede wszystkim przestrzeń do wymiany poglądów, dzielenia się pomysłami i spostrzeżeniami, jak również obawami o jakość edukacji matematycznej. Bardzo cenię sobie to, że w jednym miejscu spotykają się nauczyciele pracujący w szkołach każdego etapu edukacji, z różnym doświadczeniem, z różnym stażem, ale wspólnym celem – chcą uczyć dobrze, pomysłowo, innowacyjnie i przede wszystkim skutecznie.

Dlatego zapraszam na XIV Regionalną Konferencję Bielskiego Oddziału SNM „Matematyka na dobry początek roku szkolnego 2018/2019”, która odbędzie się w sobotę, 29 września 2018 r. w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli WOM w Bielsku-Białej. W programie wiele ciekawych warsztatów, podczas których szukać będziemy odpowiedzi na pytania:

 • Jak ciekawie prowadzić lekcje powtórzeniowe?
 • Jak z niczego zrobić ciekawą pomoc dydaktyczną?
 • Jak trafić klockiem w matematykę?
 • Co zrobić, żeby uczeń zwycięsko wychodził z pojedynku z zadaniem tekstowym?
 • Czy matematyki można uczyć w ruchu?
 • Jak oswoić termin „diagnoza osiągnięć”?
 • Ile matematyka drzemie w przedsiębiorcy?
 • Jak pomóc maturzyście osiągnąć sukces?
 • Czy twórcze myślenie na matematyce w liceum jest możliwe?
 • Czy OZOBOTY lubią matematykę?
 • Jak uczyć się i bawić jednocześnie?

Już niebawem na stronie internetowej Bielskiego Oddziału SNM pojawi się szczegółowy program i formularz zgłoszeniowy.

dr Agnieszka HEBA konsultant ds. matematyki, wykładowca Instytutu Studiów Podyplomowych w Tychach
Źródło: strona Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki oraz strona Bielskiego Oddziału Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki

Leave a Reply