Chcą „być jak Ignacy”

0
916
Uczniowie SP nr 5 w Biłgoraju w programie "Być jak Ignacy", źródło: UM w Biłgoraju

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Biłgoraju (woj. lubelskie) biorą udział w V edycji programu edukacyjnego „Być jak Ignacy”. W roku szkolnym 2020/2021 projekt ten odbywa się pod hasłem „Nauka to przyszłość”.

Program jest podzielony na cztery etapy, każdy został poświęcony innemu zagadnieniu: energia, ekologia, transport przyszłości i świat wirtualny.

Jak relacjonuje Paweł Jednacz, rzecznik UM w Biłgoraju, w drugim etapie uczniowie pierwszej klasy Szkoły Podstawowej nr 5 w Biłgoraju i koła naukowego EKO-LUDKI (pod kierunkiem Moniki Proć-Gleń) rozmawiają o powietrzu, wodzie, gospodarce odpadami i bioróżnorodności.

W trakcie zajęć lekcyjnych dzieci przeprowadzają eksperymenty i doświadczenia oraz poznają takie zagadnienia, jak smog i ślad węglowy. Uczą się segregacji śmieci, poznają możliwości dbania o środowisko, a także poszerzają swoją wiedzę na temat sposobów ochrony środowiska, które mogą przyczynić się do zmniejszenia problemów ekologicznych naszej planety.

O programie „Być jak Ignacy”

Projekt przeznaczony jest dla uczniów klas I-III oraz IV-VIII. Specjalnie dla nauczycieli organizatorzy przygotowali interaktywne scenariusze zajęć dotyczące każdego z tematów projektu. Dodatkowym wsparciem są indywidualne filmy edukacyjne oraz instrukcje do przeprowadzenia eksperymentów i doświadczeń.

Projektowi towarzyszy konkurs dla kół naukowych. Do zdobycia są nagrody pieniężne dla szkół i nauczycieli oraz nagrody rzeczowe dla uczniów. Zwycięskie szkoły otrzymają również prestiżowy tytuł „Naukowej Szkoły Ignacego”, a najlepszy zespół otrzyma tytuł „Szkoły Roku”.

Celem programu „Być jak Ignacy” jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych polskich naukowcach.

Organizatorem projektu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. „Wierzymy, że nauka może zmienić świat, a wynalazki pomagają ludziom żyć lepiej. Doskonałym przykładem jest postać naszego patrona Ignacego Łukasiewicza – wielkiego polskiego wynalazcy, pioniera przemysłu naftowego nie tylko w Polsce, ale i na świecie” – piszą organizatorzy.

Więcej o programie TUTAJ. Program został objęty patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

(r), źródło: UM Biłgoraj, MEN, strona organizatora projektu

Leave a Reply