Cała Polska w strefie czerwonej. Nauka zdalna w klasach IV-VIII szkół podstawowych

Fot. pl.freepik.com

Od jutra (24 października) cała Polska w strefie czerwonej. Od poniedziałku 26 października uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych będą uczyć się zdalnie. Seniorzy nie wychodzą z domów. Zamknięte lokale gastronomiczne. To obostrzenia, które ogłosił dziś (23.10) premier Mateusz Morawiecki w związku z wzrostem zachorowań na COVID-19.

Premier Morawiecki na konferencji prasowej poinformował, że dziś (23.10), po wykonaniu ponad 60 tys. testów, odnotowano ponad 13,6 tys. zakażeń. – Dlatego musimy podjąć zdecydowane działania, aby zmniejszyć tempo rozwoju pandemii i uniknąć całkowitego lockdownu – mówił premier. – Średnia zachorowań w Europie wynosi 170 na 100 000 tys. osób. Lockdown wprowadziły Czechy i Irlandia. Inne kraje zastosowały godzinę policyjną – dodał M. Morawiecki.

  • Obecnie mamy zajętych 10 000 łóżek na przygotowanych 18 000 (ok. 60 proc.). Mamy nadzieję, że wprowadzone obostrzenia wpłyną na obniżenie transmisji wirusa za 10-14 dni. Gdyby tak się stało, rozważymy głębsze zamknięcie różnych dziedzin życia. Najważniejsze jest zdrowie i życie Polaków oraz stabilność funkcjonowania służby zdrowia – mówił premier.

Od jutra (24.10) cała Polska staje się strefą czerwoną.

Od poniedziałku (26.10) uczniowie szkół podstawowych klas IV–VIII będą uczyć się w trybie zdalnym, aby zmniejszyć natężenie ruchu w szkołach oraz środkach transportu publicznego. Uczniowie klas IV-VIII w godz. 8.00-16.00 nie mogą sami i w grupach poruszać się poza domem. Mogą to zrobić jedynie pod opieką osoby dorosłej.
Jak poinformował premier, badania wykazały, że przy tym samym natężeniu wykonywanych testów w grupie wiekowej 11- 12 lat poziom zakażeń jest trzy razy mniejszy niż w przedziale wiekowym 13-19 lat.

  • Przedszkolaki i uczniowie klas I-III będą uczestniczyć w zajęciach w trybie stacjonarnym, także z ze względów psychicznych i efektów pedagogicznych.

Gastronomia – puby, kawiarnie, restauracje przez dwa tygodnie (z możliwością wydłużenia tego terminu) będą mogły sprzedawać posiłki tylko na wynos.

Zakaz wszelkich zgromadzeń powyżej 5 osób. Wyjątek stanowią osoby mieszkające razem i osoby pracujące razem.

Seniorzy – osoby powyżej 70. roku życia, które nie pracują, nie powinny wychodzić z domu z wyjątkiem konieczności zrobienia zakupów. Seniorzy stanowią bowiem największa grupę ryzyka. Jak podał premier, 70 proc. zgonów zakażonych stanowią osoby powyżej 70. roku życia.

M. Morawiecki zapewnił, że rząd przygotował program wparcia dla osób starszych. Pomagać mają organizacje społeczne, wolontariusze i wojsko. Funkcjonuje już infolinia dla osób starszych – tel. 22 505 11 11. Informacje dostępne są na: senior.gov.pl.

W sprawie odwiedzin cmentarzy z okazji święta Wszystkich Świętych rząd podejmie decyzję w przyszłym tygodniu.

(J)

Leave a Reply