Balonowe laboratorium bada jakość powietrza

Fot. Mirosław Cichy/WFOŚiGW

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przekazał 254 400 zł na zakup wyposażenia dydaktycznego dla Napowietrznego Mobilnego Laboratorium Kontroli Atmosfery ULKA, które jest przedsięwzięciem naukowców Uniwersytetu Śląskiego. To pierwszy w Europie załogowy balon na ogrzane powietrze badający zanieczyszczenia atmosfery.

Umowę dofinansowania podpisano 21 września na deptaku przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W spotkaniu udział wzięli: prof. dr hab. Ryszard Koziołek – rektor uczelni, Tomasz Bednarek – prezes WFOŚiGW w Katowicach oraz dr hab. Mariola Jabłońska – kierownik Uniwersyteckich Laboratoriów Kontroli Atmosfery (ULKA).

Jak informuje nas Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy UŚ, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach od wielu lat dofinansowuje zakup aparatury dydaktycznej dla uczelni. Umowa podpisana 21 września była już piątą dotyczącą rozwoju potencjału uniwersytetu w obszarze badania i ochrony czystości powietrza. Dzięki temu udało się pozyskać ponad 20 urządzeń badawczych wysokiej klasy. Jak informuje nas Mirosław Cichy, rzecznik prasowy WFOŚiGW w Katowicach, od 2016 roku na Uniwersyteckie Laboratoria Kontroli Atmosfery (ULKA) Fundusz przeznaczył blisko 1,5 mln zł.

Jak informuje Uniwersytet Śląski, od 2016 roku naukowcy i studenci dysponują pierwszym w Europie napowietrznym laboratorium umieszczonym w koszu załogowego balonu na ogrzane powietrze. Wynosi on Uniwersyteckie Laboratoria Kontroli Atmosfery na wysokość 4 km. Krąży nad miastami śląskiej metropolii, zbierając kompleksowe dane na temat jakości powietrza, którym oddychają jej mieszkańcy, oraz kierunków przemieszczania się zanieczyszczeń. W sumie wykonano kilkanaście tysięcy pomiarów różnych parametrów powietrza.

W projekcie uczestniczą naukowcy wielu dyscyplin: meteorolodzy, klimatolodzy, mineralodzy, biolodzy, fizycy, chemicy, hydrolodzy. Dzięki ULKA wiedzę zdobyło kilkudziesięciu studentów, powstają prace licencjackie, magisterskie i doktorskie.

Powstanie balonowego laboratorium pozwoliło na przyłączenie się Uniwersytetu Śląskiego do konsorcjum realizującego projekt ACTRIS (badania aerozoli, chmur oraz gazów śladowych do prognozowania ewolucji atmosfery). Projekt ten został wpisany na listę Polskiej Mapy Infrastruktur Badawczych. UŚ nawiązał też współpracę w zakresie badania powietrza i ekosystemów zależnych z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Wrocławskim, Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, Instytutem Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu oraz Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Wszystkie te działania te wpisują się w strategię województwa śląskiego, mającą na celu poprawę jakości powietrza.

(J)

Leave a Reply