21 tys. zgłoszeń do akcji „Szkoła do hymnu”

Śpiewanie hymnu narodowego w SP nr 1 w Lędzinach w 2019 r.; fot. Mirosław Leszczyk

W prawie 21 tysiącach szkół, przedszkoli i placówek oświatowych 10 listopada o symbolicznej godzinie 11.11 zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu” przyłączyło się blisko 4 mln uczniów i prawie 380 tys. nauczycieli z całego kraju. Inicjatywa cieszyła się także dużym zainteresowaniem wśród szkół polonijnych. Do śpiewania hymnu zgłosiło się ponad 260 placówek z całego świata.

Z uwagi na trwającą epidemię COVID-19 MEiN zachęcało do śpiewania hymnu w mniejszych grupach i klasach, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Szkoły, które 10 listopada pracowały w trybie zdalnym lub mieszanym, mogły włączyć się we wspólne śpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” za pośrednictwem różnych komunikatorów internetowych.

Od początku do wspólnego śpiewania hymnu włączają się także szkoły polskie za granicą. Do tegorocznej akcji zgłosiły się 262 placówki, w tym: szkoły społeczne (161), szkoły polskie przy placówkach dyplomatycznych (43) oraz szkoły w systemie oświaty kraju zamieszkania (58). Zgłoszenia przekazały placówki m.in. z: Litwy, USA, Ukrainy, Kazachstanu, Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Belgii, Szwajcarii, Łotwy, Białorusi, Australii, Uzbekistanu, Kanady.

Już po raz czwarty szkoły zamieszczały na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych relacje ze wspólnego śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”, oznaczając je hasztagiem #SzkołaDoHymnu.

Akcja „Szkoła do hymnu” to przedsięwzięcie, które jest kontynuacją inicjatywy zapoczątkowanej w 2018 r. Wtedy, w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości, bito „Rekord dla Niepodległej”. Wtedy blisko 5 mln uczniów, prawie 470 tys. nauczycieli i pracowników oświaty (468 930) z ponad 24 tys. przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych śpiewało „Mazurka Dąbrowskiego”.

Rok później – w 2019 r. – do akcji przyłączyło się ok. 3,9 mln uczniów oraz blisko 380 tys. nauczycieli z 19 tys. szkół, przedszkoli i placówek.

W ubiegłym roku z uwagi na pandemię oraz ograniczenia w funkcjonowaniu szkół i placówek akcja „Szkoła do hymnu” miała nieco odmienny charakter. Uczniowie i nauczyciele śpiewali hymn przede wszystkim w sposób wirtualny. Niektórzy uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej zaśpiewali wspólnie hymn narodowy tydzień przed finałową akcją podczas tradycyjnych lekcji w szkołach. Łącznie do akcji przyłączyło się w 2020 r. ponad 16 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych oraz 134 placówki polonijne.

(J), źródło: MEiN

Leave a Reply